Pierwsza fala pandemii wywołała przejściowe perturbacje w waszym biznesie. Czy druga fala pandemii również będzie miała wpływ na funkcjonowanie Inter Carsu?
Wiosenny lockdown wywołał gwałtowny spadek popytu na rynku części do aut, co w dużej mierze miało związek z ograniczeniami w handlu i spadkiem aktywności konsumentów z powodu pandemii. W sytuacji zamykania gospodarek można było wśród użytkowników pojazdów zaobserwować tendencję do odkładania w czasie mniej pilnych napraw czy przeglądów, co powodowało pewne wahania popytu w poszczególnych miesiącach. Wraz z luzowaniem obostrzeń utracone przychody szybko nadrobiliśmy. Dlatego w zależności od restrykcji w poszczególnych krajach może to okresowo zaburzać dynamikę sprzedaży na niektórych rynkach. Obecnie tego typu problemy odnotowujemy w dużo mniejszym stopniu, być może dlatego, że podczas drugiej fali Covid-19 skala ograniczeń jest zdecydowanie mniejsza. Inter Cars działa w każdym kraju normalnie w pełnym zakresie działania sieci dystrybucji.
Mimo początkowych obaw popyt na autoczęści okazał się względnie odporny na negatywne impulsy. W czym tkwi siła tego rynku?
Wynika to z antycyklicznego charakteru branży, dlatego skutki globalnego kryzysu nie dotknęły jej w sposób tak dramatyczny jak innych dziedzin gospodarki. Jednym z przyczyn może być fakt, iż branża dystrybucji części do aut działa jako wsparcie dla utrzymania mobilności innych branż. Rynek wtórny części zamiennych, na którym działamy, dość szybko dostosował się do nowych warunków. Długoterminowe perspektywy naszego biznesu nie są zagrożone, biorąc pod uwagę wielkość parku samochodowego oraz średni wiek pojazdów. Czynnikiem sprzyjającym jest import używanych samochodów, który gwałtownie rośnie w ostatnich miesiącach. Dodatkowo rośnie także średni wiek sprowadzanych pojazdów. Natomiast obawa co do przemieszczania się środkami transportu publicznego przekłada się na zwiększoną liczbę przejeżdżanych kilometrów w samochodach prywatnych, co ma bezpośredni pozytywny wpływ na ilość napraw i przeglądów. To wszystko ma więc przełożenie na popyt na części zamienne i wzrost rynku napraw w przyszłości.
Pandemia zrewidowała oczekiwania wielu spółek, jeśli chodzi o wyniki w 2020 roku. Czy jesteście zadowoleni z tegorocznych rezultatów?