W cotygodniowym badaniu nastrojów inwestorów indywidualnych w Polsce przeprowadzanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) trzeci tydzień z rzędu można było obserwować lekką przewagę pesymistów (w ten czwartek 41,3 pkt proc. wobec 40,4 pkt proc.). Różnice pomiędzy udziałem „byków” i „niedźwiedzi” od trzech tygodni są na tyle nieznaczne (+1,9 pkt proc., -0,9 pkt proc. i +2,6 pkt proc.), że raczej trudno na tej podstawie wyciągać obecnie jakieś radykalne wnioski. W USA natomiast w czwartkowym sondażu American Assotiation of Individual Investors (AAII) przewaga udziału osób optymistycznie oceniających perspektywy tamtejszego rynku akcji nad udziałem mających przeciwne zdanie utrzymywała się już 12. tydzień (w ten czwartek 30,3 pkt proc. wobec 26,1 pkt proc.). Temu optymizmowi spekulantów trudno się specjalnie dziwić: S&P 500, średnia przemysłowa Dow Jones i Nasdaq 100 ustanawiały w tym tygodniu swoje historyczne rekordy.
Wstępne dane na temat PKB i deflatora PKB w USA w IV kw. ub.r. okazały się lepsze od oczekiwań. Zannualizowana roczna dynamika realnego PKB w USA w IV kw. ub.r. wyniosła +3,3. Oczekiwano niższego wyniku na poziomie +2 proc. Zannualizowany wzrost konsumpcji prywatnej w USA w IV kw. ub.r. został wstępnie oszacowany na +2,8 proc. wobec +3,1 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PKB w USA zanotował zannualizowany wzrost o 1,5 proc. wobec +3,3 proc. w poprzednim kwartale i przy oczekiwaniach na poziomie +2,3 proc. Zannualizowana kwartalna zmiana bazowego PCE była zgodnie z oczekiwaniami na tym samym poziomie co w poprzednim kwartale, czyli +2 proc.
Na rynkach towarowych zwracały uwagę osiągnięte w tym tygodniu najwyższe w historii poziomy notowanych na ICE cen kontraktów na kakao (historia od 1989 roku) i kawę robusta (historia od 2008 roku).
Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Turcji podniósł w czwartek wysokość swojej jednotygodniowej stopy „benchmarkowej” do jej najwyższego od przynajmniej 2010 roku poziomu 45 proc. wobec 42,5 proc. poprzednio. Kurs euro względem tureckiej liry osiągnął w pierwszej połowie stycznia swój najwyższy poziom w historii (33,33 TRY) i był dosyć stabilny od tamtej pory.
Bank centralny Norwegii pozostawił w tym tygodniu wysokość swej podstawowej stopy procentowej na jej najwyższym od od grudnia 2008 roku poziomie 4,5 proc. Kurs EUR/NOK w połowie grudnia ub.r. opuścił dołem kanał trendu wzrostowego, w obrębie którego przebywał od wiosny 2022 roku. Można to próbować interpretować jako zapowiedź kontynuacji spadku tego kursu do poziomu wyznaczanego przez szerokość opuszczonego dołem kanału trendu wzrostowego, a zarazem do poziomu wsparcia wyznaczanego przez poziomy przełamanych w górę w styczniu 2023 szczytów z lipca 2021 i października 2022.