Inwestorzy nie mogą zaliczyć ubiegłego roku do udanych. Gdy spojrzymy po klasach aktywów, wielu jest przegranych, a zwycięzców tylko garstka. Mogłoby się wydawać, że do zwycięzców można zaliczyć złoto, lecz tak nie jest. Zakończyło ono ubiegły rok delikatnie nad kreską, ale już akcje kopalń złota zarobić nie dały. Do najlepszych inwestycji w 2022 roku można zaliczyć te z gatunku egzotycznych, jak akcje tureckie czy kontrakty na sok pomarańczowy, ale są wśród nich także olej opałowy, gaz, paliwa i ropa. Generalnie szeroki sektor energetyczny zakończył rok solidnymi, kilkudziesięcioprocentowymi wzrostami. Dla porównania, ani jeden globalny indeks giełdowy nie był na zielono, to samo dotyczy globalnych rynków obligacji.
Po wyczerpującym 2022 roku nie spodziewam się, że w tym roku sytuacja znacznie się poprawi – większość ekonomistów przewiduje, że w 2023 r. będziemy mieli globalną recesję – choć dno może być już za nami. Oznacza to, że sektory znane ze swojej odporności i trwałości będą nadal przyciągały inwestorów, podczas gdy te, które kiedyś uważano za wzrostowe i popularne – niekoniecznie.
Amerykański sektor energii w grudniu spadł o 4,5 proc. w związku z obawami, że recesja oznacza mniejsze zużycie ropy i gazu. Ale nawet jeśli nie zatankuje samochodu na wycieczkę, to większość ludzi nadal będzie musiała pojechać do pracy czy ogrzać dom. Wydaje się, że najsolidniejsze zwyżki w sektorze energii są za nami, ale wciąż ma on wiele działających na jego korzyść atutów. Nagły ruch Chin w celu ponownego otwarcia gospodarki po długich pandemicznych blokadach zwiększy popyt, a na dodatek firmy energetyczne wyglądają znacznie zdrowiej niż w latach 2015–2016. Ceny ropy naftowej kształtują się obecnie znacznie powyżej 70 USD za baryłkę, ale większość firm byłaby w stanie utrzymać rentowność nawet przy cenie 50 USD za baryłkę. Wiele spółek energetycznych wciąż wygląda tanio, a wskaźniki wycen nadal są poniżej historycznych średnich. Sektor nie powinien ucierpieć, nawet jeśli inne części rynku będą w gorszej kondycji z powodu wysiłków Rezerwy Federalnej na rzecz zacieśnienia polityki pieniężnej i stłumienia inflacji.
Sektor energetyczny ma kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki, ponieważ zapewnia paliwo i energię potrzebną do napędzania handlu i transportu. Obecnie łączy on niskie ceny z wysokimi stopami dywidend wspieranymi wysokimi przepływami pieniężnymi. Może to mieć znaczący wpływ na ceny akcji spółek energetycznych, a to z kolei jeden ze sposobów na utrzymanie portfela inwestycyjnego w dobrej kondycji.