Zapewne najciekawszym wydarzeniem mijającego tygodnia była niespodziewana decyzja banku centralnego Japonii o rozszerzeniu dopuszczalnego zakresu wahań rentowności tamtejszych dziesięcioletnich obligacji skarbowych z +/- 0,25 pkt proc. do +/-0,5 pkt proc.
Ta decyzja spowodowała silne umocnienie japońskiego jena. Kurs USD/JPY osiągnął okolice poziomu wsparcia na wysokosci około 131 JPY wyznaczanego przez minima z 2 sierpnia tego roku (130,4 JPY) i 16 czerwca br. (131,5 JPY) oraz maksimum z 9 maja (131,4 JPY).
Można spekulować, że z tego poziomu zacznie się formować sięgające poziomu 139 JPY „prawe ramię” domniemanej odwracającej wieloletni trend wzrostowy formacji „głowy z ramionami”. Innym efektem decyzji BoJ był skok rentowności japońskich 10-letnich obligacji skarbowych do najwyższego od 2015 roku poziomu (ale oczywiście ciągle bardzo niskiego nieprzekraczającego poziomu 0,5 proc.).
Ceny kontraktów na gaz ziemny na rynkach w Wielkiej Brytanii i Holandii spadły w tym tygodniu do najniższych poziomów od czerwca, lipca. Ceny kontraktów na amerykański gaz ziemny (Henry Hub) jeszcze trzymały się nieco powyżej swoich październikowych minimów.
W Polsce roczna dynamika agregatu pieniężnego M3 spadła do najniższego poziomu od 2018 roku. Jej obecny poziom, czyli wzrost o +5,6 proc. – jest oczywiście znacznie niższy niż roczna dynamika CPI w Polsce (+17,5 proc.), co powoduje, że realna dynamika podaży pieniądza w naszym kraju jest obecnie głęboko ujemna.