Zaskakująca decyzja banku centralnego Japonii

W przedostatnim tygodniu 2022 roku warto zwrócić uwagę na decyzję BoJ. Które dane i odczyty są również interesujące?

Publikacja: 22.12.2022 21:00

Wojciech Białek,  analityk, OANDA TMS Brokers

Wojciech Białek, analityk, OANDA TMS Brokers

Foto: materiały prasowe

Zapewne najciekawszym wydarzeniem mijającego tygodnia była niespodziewana decyzja banku centralnego Japonii o rozszerzeniu dopuszczalnego zakresu wahań rentowności tamtejszych dziesięcioletnich obligacji skarbowych z +/- 0,25 pkt proc. do +/-0,5 pkt proc.

Ta decyzja spowodowała silne umocnienie japońskiego jena. Kurs USD/JPY osiągnął okolice poziomu wsparcia na wysokosci około 131 JPY wyznaczanego przez minima z 2 sierpnia tego roku (130,4 JPY) i 16 czerwca br. (131,5 JPY) oraz maksimum z 9 maja (131,4 JPY).

Można spekulować, że z tego poziomu zacznie się formować sięgające poziomu 139 JPY „prawe ramię” domniemanej odwracającej wieloletni trend wzrostowy formacji „głowy z ramionami”. Innym efektem decyzji BoJ był skok rentowności japońskich 10-letnich obligacji skarbowych do najwyższego od 2015 roku poziomu (ale oczywiście ciągle bardzo niskiego nieprzekraczającego poziomu 0,5 proc.).

Ceny kontraktów na gaz ziemny na rynkach w Wielkiej Brytanii i Holandii spadły w tym tygodniu do najniższych poziomów od czerwca, lipca. Ceny kontraktów na amerykański gaz ziemny (Henry Hub) jeszcze trzymały się nieco powyżej swoich październikowych minimów.

W Polsce roczna dynamika agregatu pieniężnego M3 spadła do najniższego poziomu od 2018 roku. Jej obecny poziom, czyli wzrost o +5,6 proc. – jest oczywiście znacznie niższy niż roczna dynamika CPI w Polsce (+17,5 proc.), co powoduje, że realna dynamika podaży pieniądza w naszym kraju jest obecnie głęboko ujemna.

Cały czas spada poziom sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych. Liczba sprzedanych w listopadzie tego roku domów była najniższa od maja 2020 r., ale roczna dynamika tego wskaźnika osiągnęła najniższy poziom od przełomu lat 2007–2008.

Spada roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce. W listopadzie osiągnęła najniższy od 20 miesięcy poziom +4,6 proc.

Amerykańscy inwestorzy indywidualni już chyba nigdy nie odzyskają swojego optymizmu. Udział niedźwiedzi (oczekujących niższej niż obecnie wartości S&P 500 za pół roku) był w tym tygodniu wyższy niż udział byków (oczekujących wyższej niż obecnie wartości S&P 500 za pół roku) po raz 38. z rzędu.

To oczywiście kolejny rekord długości ciągłej przewagi pesymistów na amerykańskim rynku akcji. 38-tygodniowa średnia tego wskaźnika sentymentu ustanowiła w ostatnim okresie swe historyczne minimum.

Zastanawia natomiast optymizm polskich inwestorów indywidualnych, wśród których w tym tygodniu było aż 54,5 proc. optymistów i tylko 27,3 proc. pesymistów.

Okiem eksperta
Rynki akcji pozostają nadal w trendach wzrostowych
Okiem eksperta
Trump nie taki straszny
Okiem eksperta
Trump rozgrzewa rynek kryptowalut
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem Trumpa
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Okiem eksperta
Amerykańskie sankcje na AI mają tylko polityczne znaczenie
Okiem eksperta
Odwilż na rynkach. WIG20 miał nawet tegoroczne maksimum