W poniedziałek złoty będzie stabilny

Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym powinna przebiegać spokojnie, a złoty będzie raczej stabilny. Wobec braku ważnych danych makroekonomicznych, inwestorzy z decyzjami zaczekają do jutrzejszych informacji o sprzedaży detalicznej oraz środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Publikacja: 23.03.2009 09:12

"Pozytywne nastawienie inwestorów wobec regionu, po tym jak na zakończeniu szczytu UE w piątek ogłoszona została informacja o zwiększeniu puli środków pomocowych dla pozostających poza strefą euro krajów Europy Środkowo-Wschodniej, może jeszcze dziś lekko sprzyjać złotemu. Z kolei zapowiedź podania się do dymisji przez premiera Węgier może te nastroje pogorszyć i powodować presję na osłabienie krajowej waluty" - powiedział analityk Banku BPH Adam Antoniak.

W jego ocenie, te dwa czynniki powinny się jednak wzajemnie neutralizować, co przełoży się na dość spokojną i przewidywalną sesję. Antoniak uważa, że złoty będzie nadal przebywał w przedziale 4,55-4,65 za euro. Więcej natomiast ciekawego będzie działo się w kolejnych dniach.

"Inwestorzy czekają na jutrzejsze dane o lutowej sprzedaży detalicznej oraz na środowe posiedzenie RPP. W tym drugim przypadku już nawet nie tylko na decyzję Rady o obniżce stopy referencyjnej, ale na głębsze cięcie stopy depozytowej oraz poziomu rezerwy obowiązkowej" - wyjaśnił ekonomista BPH.

W poniedziałek o godz. 08.45 za euro płacono średnio 4,5750, a za dolara 3,3370. Kurs euro/dolara wynosił wtedy 1,3710.

W piątek po godz. 17:10 za euro płacono średnio 4,5830, a za dolara 3,3717. Kurs euro/dolara wynosił wtedy 1,3593.

W czwartek po godz. 17:30 za jedno euro płacono 4,6088 zł, a za dolara 3,3644 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3698.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych