Złoty słabszy ok. 2 proc., uderzył w ceny obligacji

We wtorek złoty osłabił się wobec euro o około 2 procent za sprawą pogorszenia nastrojów na giełdach światowych. Rentowności obligacji wzrosły o 2-4 punkty bazowe podążając za złotym, a rynek czeka na środową aukcję. Zdaniem dealerów ceny polskiego długu mogą jeszcze spadać.

Publikacja: 07.04.2009 11:48

We wtorek inwestorzy czekają na publikację danych o dynamice Produktu Krajowego Brutto (PKB) w strefie euro w czwartym kwartale 2008 roku. Analitycy oczekują spadku PKB o 1,3 procent rok do roku.

- Rentowności lekko wzrosły na całej krzywej (rentowności). Wydaje się, że głównie jest to związane z osłabieniem się złotego i oczekiwaniem na środową aukcję obligacji 10-letnich - powiedział dealer długu w PKO BP, Tomasz Biełanowicz.

- Moim zdaniem, w związku z powyższymi czynnikami, rentowności obligacji, a szczególnie na dłuższym końcu mogą jeszcze wzrastać" - dodał Biełanowicz.

W środę Ministerstwo Finansów (MF) zaoferuje obligacje 10-letnie DS1019 za 1,0-1,5 miliarda złotych.

We wtorek złoty osłabił się o 2 procent wobec euro w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia, co wywołane zostało przez lekkie spadki na giełdach światowych, uważają analitycy.

- Wyczuwalne jest pogorszenie klimatu inwestycyjnego, opadł wyraźnie optymizm, który widzieliśmy w czasie ostatnich kilku sesji, do czego przyczyniły się lekkie przeceny na amerykańskim i azjatyckim rynku akcji - napisali w raporcie analitycy Banku Pekao SA.

- Taki rozkład czynników nie wróży optymistycznie dla dzisiejszych kwotowań, co może skutkować deprecjacją polskiej waluty - dodano w raporcie.

Zdaniem analityków Banku Pekao SA, najbliższy poziom oporu dla kursu złotego znajduje się w okolicy 4,52-4,53 za euro, a kolejny w okolicach 4,56-4,57 złotego za euro.

We wtorek japoński indeks Nikkei 225 spadł o 0,3 procent, zaś amerykański indeks blue chipów Dow Jones zniżkował w poniedziałek o 0,5 procent.

We wtorek Narodowy Bank Polski (NBP) poda dane na temat oficjalnych aktywów rezerwowych na koniec marca. Rezerwy walutowe zapewniają bufor bezpieczeństwa, z którego może skorzystać bank centralny w razie gwałtownych zmian kursu walutowego.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych