Złoty stracił, dług stabilny przed aukcją

We wtorek od rana złoty osłabł wobec euro o 1,2 procent, ponieważ nastroje na światowych rynkach akcji pogorszyły się, ale ceny obligacji nie zmieniły się w oczekiwaniu na środową aukcję papierów 10-letnich, na której resort finansów raczej bez problemu sprzeda je po cenach rynkowych, przewidują dealerzy

Publikacja: 07.04.2009 16:49

- Możliwe, że ten tydzień nie będzie już tak optymistyczny jak poprzedni. Hurraoptymizm po G20 powoli się ulatnia, a wracają obawy przed pogłębiającą się recesją na świecie, które ograniczają ilość funduszy inwestowanych na rynkach wschodzących - powiedział dealer walutowy w ABN Amro, Sylwester Brzeczkowski.

We wtorek indeks europejskich blue chipów Euro Stoxx 50 stracił 1,4 procent.

Od początku tygodnia złoty stracił ponad 1 procent po tym jak w zeszłym tygodniu zyskał ponad 5 procent dzięki fali optymizmu związanej z planami antykryzysowych działań powziętych na szczycie G20.

We wtorek rentowności obligacji nie uległy większym zmianom. Rynek oczekuje na aukcję obligacji 10-letnich Ministerstwa Finansów (MF).

- Na rynku, który czeka na jutrzejszą aukcję jest spokojnie. Śledzimy nastroje na zagranicznych giełdach i na naszej walucie. Ceny od rana niewiele się zmieniły, zawieranych było niewiele transakcji - powiedział dealer długu w BRE Banku SA, Paweł Białczyński.

W środę Ministerstwo Finansów (MF) zaoferuje obligacje 10-letnie DS1019 za 1,0-1,5 miliarda złotych.

- Uważam, że popyt na jutrzejszej aukcji się znajdzie. Rynek od dawna wie, że na aukcji oferowane będą papiery o dłuższym terminie do wykupu, poza tym długo takiej aukcji nie było. Można się spodziewać cen rynkowych - dodał Białczyński.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych