Przed wspomnianymi spółkami są jeszcze perspektywy wzrostu biznesu. Amazon i Microsoft są też liderami w dostarczaniu usługi chmury publicznej, która dynamicznie się rozwija. Google i Facebook, mimo swojej dominacji w rynku reklamy internetowej, mogą dalej rosnąć kosztem tradycyjnych mediów, jak prasa, telewizja czy radio.
Z drugiej strony czy Apple będzie w stanie znacznie zwiększyć bazę swoich urządzeń przy nasyconym już rynku smartfonów? Czy Netflix zdoła utrzymać swoją pozycję w warunkach rosnącej konkurencji w streamingu wideo ze strony m.in. Walta Disneya czy Apple'a? Warto zastanowić się, czy te spółki nie mają już najlepszych lat za sobą i czy na horyzoncie nie widać firm o lepszych perspektywach.
Wyraźnym trendem są inwestycje firm w oprogramowanie, mające na celu poprawę ich funkcjonowania, m.in. zwiększenie sprzedaży, obniżenie kosztów czy polepszenie jakości obsługi klienta. W wydatkach spółek na IT, które w tym roku mogą sięgnąć ok. 3,7 bln USD, oprogramowanie stanowi tylko ok. 12 proc. budżetów.
Firmy częściej sięgają po rozwiązania chmurowe, co umożliwia pracownikowi uruchomienie danej aplikacji na urządzeniu mającym dostęp do internetu, bez kupowania specjalistycznego sprzętu do biura. Coraz częściej wykorzystują też olbrzymie ilości wygenerowanych przez siebie danych, w czym pomaga specjalistyczne oprogramowanie, aby podejmować bardziej świadome decyzje.
Prawdopodobnie tacy dostawcy oprogramowania, jak Salesforce czy ServiceNow, nie wskoczą szybko do grona największych spółek pod względem kapitalizacji. Warto jednak spojrzeć na tę branżę, bo wiele z działających w niej firm rozwija skalę biznesu nawet o 50 proc. rok do roku i działa w bardzo wzrostowych i niespenetrowanych obszarach.