Wprawdzie formacja zwrotna czeka na potwierdzenie i łatwo wyobrazić sobie jej zakwestionowanie np. w przypadku pozytywnego zaskoczenia dotyczącego amerykańskiego stymulusu fiskalnego, które wywoła nową falę optymizmu na giełdach, ale każda upływająca sesja działa na niekorzyść sWIG.
Amerykański sezon wyników, kończący się bilansem spadku zysków około -35 proc. r./r. dla S&P500 i ich lekkim wzrostem dla FAAMG, daje Nasdaq podstawy do tego, by przetrwać ewentualną globalną przecenę w dobrej formie. Znacznie trudniej sobie wyobrazić, jakie właściwie informacje z polskich spółek za II kwartał miałyby wpłynąć na dalszy wzrost wycen „misiów" na poziomie zagregowanym w sytuacji, gdy zwyżki przekraczające YTD po prostu będą musiały się zderzyć z głębokim, dwucyfrowym pogorszeniem przychodów i wyników. Szeroko opisywany w prasie przykład XTB pokazuje, że nawet podmioty będące gigantycznymi beneficjentami koronakryzysu nie mogą udźwignąć skali oczekiwań, która została zbudowana przez nową falę inwestorów. Wiele ze spółek, które rzeczywiście mają się czym pochwalić, podawało wstępne informacje w ciągu ostatnich tygodni, teraz nowi uczestnicy rynku będą musieli zmierzyć się z normą w polityce informacyjnej krajowej drobnicy, czyli negatywną weryfikacją sugestywnych komunikatów, zawyżanymi prognozami i niską jakością polityki informacyjnej. Jak pokazuje przypadek Biomedu, dodatkową kwestią będą transakcje sprzedaży akcji przez insiderów. Przykładów, gdy zapewne skorzystają oni z najlepszej od lat okazji, by upłynnić część posiadanych pakietów, powinno być wiele, można spodziewać się także rosnącej fali nowych emisji, o ile nastroje się jeszcze przez chwilę poważnie nie pogorszą.
Zachowanie funduszy inwestycyjnych małych i średnich spółek w lipcu i I połowie sierpnia, na które zwracamy dużą uwagę, bardzo wyraźnie wskazuje, że inwestorzy instytucjonalni nie tylko zredukowali alokacje, ale też przyjęli dość defensywną postawę, unikając najbardziej przegrzanych spółek i sektorów, co od początku III kwartału ograniczało dla nich poza wyjątkami partycypację w zwyżkach sWIG. Trudno oczywiście przewidzieć, jakiego dyskonta względem stanu obecnego oczekują – my widzimy potencjał do nawet dwucyfrowej korekty w neutralnym otoczeniu zewnętrznym, zanim przyjdzie pora, by pomyśleć o tym segmencie jako o długoterminowej inwestycji, wpisującej się w przyjętą przez nas na początku tego kwartału strategię poszerzania ekspozycji na rynki wschodzące. ¶