Nie dziwi to w warunkach rosnących ataków hakerskich, coraz większej ilości przechowywanych danych przez firmy oraz nowych regulacji, m.in. RODO. Ponadto popularyzacja aplikacji w chmurze i korzystanie przez pracowników z infrastruktury firm za pomocą urządzeń mobilnych oraz coraz częstsza praca zdalna sprawiają, że zabezpieczenia muszą być coraz bardziej wydajne.

Firmy i agencje rządowe muszą zmagać się z atakami hakerskimi każdego dnia. Nie zawsze jednak udaje się skutecznie obronić przed wyciekiem danych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wiele firm informowało o kradzieży danych swoich użytkowników, takich jak emaile czy numery telefonów (m.in. McDonald's), czy informacji dotyczących kart kredytowych (m.in. Home Depot i Target Corp.). Dla firm, oprócz nadszarpniętego wizerunku, są to także z reguły bardzo znaczące koszty. Amerykańska firma Equifax świadcząca usługi oceny zdolności kredytowej otrzymała ponad 500 mln USD kary za wyciek wrażliwych danych blisko połowy Amerykanów.

Ataki stają się coraz poważniejsze i zakrojone na szerszą skalę. W 2017 r. w skali globalnej przeprowadzono serię cyberataków WannaCra i NotPetya, które m.in. szyfrowały dane firmowe i żądały okupu, aby te dane odzyskać. Wiele firm i agencji rządowych zostało sparaliżowanych, a o stratach rzędu kilkuset milionów dolarów informowali tacy giganci jak FedEx czy Merck.

Te wydarzenia zwiększyły świadomość niebezpieczeństwa wśród wielu firm i ich menedżerów. Nic więc dziwnego, że mimo pandemii i ograniczania przez firmy wydatków na IT w tym roku wydatki na cyberbezpieczeństwo wzrosną. Firma badawcza IDC prognozuje, że w latach 2020–2024 ten rynek będzie się rozwijał w tempie około 8 proc. rocznie.

Cyberbezpieczeństwo jest ciekawym i rozwojowym obszarem, a wiele notowanych spółek dobrze sobie radzi na giełdzie. Fundusz ETF First Trust NASDAQ Cybersecurity, grupujący spółki z tej branży, wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat o ponad 110 proc., przy wzroście S&P 500 o 80 proc. w tym czasie. Ale jest to rynek bardzo złożony i rozdrobniony, nie ma jednej dominującej firmy. Jest szereg firm wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach, a rozwiązania chmurowe często zastępują kosztowne urządzenia czy starsze technologie. Inwestując w tę branżę, trzeba dobrze zrozumieć produkt oraz zmieniające się środowiska, w których firmy operują. ¶