Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2021 14:16 Publikacja: 22.05.2021 14:16
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak
W 2020 r. po euforii na NCIndex, beneficjentów Covid-19 czy producentów gier pewność była ryzykowna. Niestety, powiedzenie kupuj plotki i sprzedawaj fakty, w pewnym stopniu odzwierciedla chimeryczną naturę rynku kapitałowego, przy czym polski rynek kapitałowy jest zazwyczaj biorcą trendów, nastawienia czy cen z zagranicznych rynków kapitałowych.
Aktualne trendy globalne czy też cykl rotacji aktywów zdaje się być nieubłagany. Z jednej strony inwestorzy obawiają się inflacji, choć być może niesłusznie, ale z drugiej poprawia się otoczenie dla banków, co wpływa na poprawę notowań EuroStoxx Banks, jak i WIG-banki. Wyraźnie powyżej oczekiwań odczytów inflacji konsumenckiej zaskoczeniem okazała się wypowiedź członka Narodowego Banku Węgier o możliwych podwyżkach stóp procentowych już na czerwcowym posiedzeniu władz monetarnych, w wyniku czego skokowo wzrosła rentowność dziesięciolatek węgierskich i w mniejszym stopniu polskich. Warto jednak dodać, iż rosną również rentowności niemieckich 10-latek zbliżając się do wartości dodatnich. Z drugiej strony słabość dolara, patrząc po indeksie DXY, sprzyja umocnieniu euro, ale i walut rynków wschodzących, w tym forinta i złotego, co zdaje się obrazować poprawę globalnego nastawienia do walut regionu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Z powodu stylu prezydenta premia, z jaką handlowane były amerykańskie aktywa, szybko się zmniejsza, a i tak może być jeszcze zbyt wygórowana.
Bitcoin jest dziś wart 1,7 bln USD. Można za niego kupić pół Tesli, całą Toyotę, BYD, Ferrari, Mercedesa, Volkswagena i 20 kolejnych największych producentów samochodów na świecie.
Inwestorzy są zdezorientowani i na kolejne decyzje prezydenta Donalda Trumpa reagują od euforii po paniczną wyprzedaż.
Donald Trump jak na razie odpuszcza UE i innym sojusznikom. Czy dlatego, że będzie ich potrzebował do uszczelniania ceł na Chiny?
Trzeba obiektywnie przyznać, że decyzje Donalda Trumpa nie odznaczają się zbyt dużą przewidywalnością.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
W tym roku mija dokładnie 200 lat od jednego z najbardziej zuchwałych oszustw finansowych w historii rynków finansowych, czyli projektu Poyais Scam.
W burzliwych czasach w tej części rynku panuje relatywnie duży spokój, co większość polskich inwestorów powinna doceniać.
Na regulowanym rynku kapitałowym mamy do czynienia z domniemaniem, że członkowie władz spółek giełdowych mają istotną przewagę informacyjną. W konsekwencji od dekad kreowane były różne wymogi i ograniczenia, które miały na celu uniemożliwienie wykorzystania tej przewagi. Jednak w dzisiejszym otoczeniu rynkowym i technologicznym nie mają one sensu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas