– W 2023 r. warunki dla nowych transakcji inwestycyjnych w sektorze PRS były wyraźnie trudniejsze niż w poprzednich dwóch latach, m.in. ze względu na duże koszty finansowania, ale też duże koszty realizacji projektów – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE. – Jak wynika z prowadzonych przez nas badań zamiarów inwestycyjnych, aktywa mieszkalne pozostają na celowniku wielu inwestorów, jednak w najbliższych miesiącach trudno oczekiwać diametralnej zmiany otoczenia rynkowego, która mogłaby prowadzić do gwałtownego wzrostu liczby nowych transakcji – dodaje.
Zdaniem ekspertki w średnim okresie fundamenty rozwoju rynku najmu są bardzo silne, a oferta instytucjonalnych budynków PRS, choć jeszcze przez lata pozostanie niszowa, będzie atrakcyjna dla najemców i konkurencyjna w stosunku do oferty mieszkań udostępnianych przez indywidualnych właścicieli. – Wśród ważnych trendów w sektorze można wymienić realizację zabudowy na wynajem na gruntach o przeznaczeniu usługowym w MPZP oraz realizację budownictwa dostępnego, o przystępnych czynszach. Część operatorów dąży też do dywersyfikacji oferty, tak by jak najdłużej móc zaspokajać popyt danego gospodarstwa domowego, niezależnie od zachodzących w nim zmian co do liczby osób i ich potrzeb – podsumowuje Mikulska.
Czas na REIT-y?
– W 2024 r. rynek najmu instytucjonalnego będzie obchodził dekadę istnienia w Polsce, obecnie stanowi on jedynie nieco powyżej 1 promila tutejszych zasobów mieszkaniowych. W perspektywie pięciu lat rynek powiększy się o kolejne 17 tys. mieszkań nie tylko w największych aglomeracjach, ale także w Katowicach i Bydgoszczy – mówi Krystyna Pietruszyńska, szefowa zespołu inwestycji rynku mieszkaniowego w JLL. – Mimo okresu względnego spowolnienia na europejskim rynku transakcyjnym, spowodowanego wzrostem oczekiwanych stóp zwrotu i wysokimi kosztami finansowania, rynek najmu instytucjonalnego w Polsce imponuje stabilnymi fundamentami i niezaprzeczalnym potencjałem. Jest to sektor wciąż na początkowym etapie rozwoju w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej. Fundamenty w postaci wysokiego popytu, stabilnego wzrostu czynszów oraz niskiego poziomu pustostanów w działających projektach zachęcają inwestorów do inwestowania w ten segment rynku. Ze względu na wysokie ceny zakupu mieszkań i ich niską dostępność popyt na lokale na wynajem niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Skokowy wzrost cen mieszkań, jaki obserwowany jest w Polsce w konsekwencji wprowadzenia programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, z dużym prawdopodobieństwem będzie powodował, że potrzeby mieszkaniowe coraz częściej będą zaspokajane przez najem. Istotny wpływ na popyt ma również znacząca liczba migrantów, w tym z Ukrainy i Białorusi, zamieszkujących w dużych miastach oferujących miejsca zatrudnienia. W perspektywie kilkuletniej rynek PRS powinien jeszcze bardziej się profesjonalizować, standaryzować i stopniowo zmieniać, rozszerzając zakres lokalizacji projektów, a także grupy docelowych najemców. W myśleniu strategicznym inwestorów widoczny jest trend uwzględniający w szczególności potrzeby rodzin oraz seniorów – przewiduje.
Pietruszyńska wskazuje, że w nadchodzących miesiącach sytuacja na rynku inwestycyjnym będzie stopniowo się poprawiać, wraz z malejącymi stopami procentowymi oraz umiarkowaną inflacją. – Sektor bankowy zaczyna dostrzegać silne fundamenty rynku najmu instytucjonalnego, udzielając finansowania na inwestycje w tym segmencie. W 2023 r. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Santander udzieliły największym platformom PRS w Polsce kredyty na łączną kwotę blisko 175 mln euro. Rynek PRS w Polsce jest wyjątkowo atrakcyjny i odporny na zawirowania kryzysowe. Co wskazuje na to, że mógłby rozwijać się znacznie szybciej, gdyby pojawił się na nim długoterminowy kapitał – mówi Pietruszyńska.
W ostatnim czasie mowa jest o możliwym powrocie do prac nad REIT-ami, czyli spółkami inwestującymi pieniądze akcjonariuszy w nieruchomościach – ale nie w klasycznym rozumieniu (nabywanie budynków generujących przychody z czynszów), tylko w kontekście ich roli w budowie mieszkań na wynajem.