Pure Biologics liderem wzrostów na giełdzie. Kurs zawisł na widełkach

Akcje biotechnologicznej spółki są o ponad jedną trzecią droższe niż wczoraj. Co wywołało taką euforię?

Publikacja: 13.06.2024 14:20

Pure Biologics liderem wzrostów na giełdzie. Kurs zawisł na widełkach

Foto: Adobestock

Podczas czwartkowej sesji WIG spada o prawie 1 proc. Zdecydowanie lepiej od szerokiego rynku radzą sobie dziś akcje spółki Pure Biologics. Drożeją o prawie 35 proc. To dziś największy wzrost na głównym rynku. Uwagę zwraca stosunkowo wysoki wolumen - od rana właściciela zmieniły już akcje Pure o wartości przekraczającej milion złotych. Dysproporcja pomiędzy popytem i podażą jest tak duża, że handel zawieszono. Teoretyczny kurs otwarcia wynosi 9,3 zł, co implikuje prawie 40-proc. wzrost.

Pure złożyło wniosek do FDA

Impulsem do wzrostu notowań stała się informacja, która napłynęła na rynek w środę wieczorem. Intrinsik Corp.,w imieniu Pure Biologics, złożyło zgłoszenie eIND (exploratory Investigational New Drug) do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dla kandydata na lek PBA-0111. Złożone eIND jest wnioskiem o zgodę na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 0 u pacjentów z nowotworami litymi. Po uzyskaniu zgody FDA, polska spółka zamierza zakończyć badanie w ciągu sześciu miesięcy od jego rozpoczęcia.

Badanie zostanie wykonane przez amerykańską spółkę Presage Biosciences. Zobowiązała się ona m. in. do przygotowania spółki do spotkań z FDA, doradztwa w zakresie złożenia eIND, kwalifikacji ośrodków klinicznych, przeprowadzenia badania, zarządzania danymi, monitorowania oraz analizy wyników.

Badanie zostanie przeprowadzone w USA. Planowana jest rekrutacja maksymalnie 12 pacjentów z nowotworami głowy i szyi, mięsakiem tkanek miękkich oraz rakiem piersi. Badanie będzie polegało na wstrzyknięciu mikrodawek kandydata na lek bezpośrednio do guzów.

Szansa na lek na raka

W dotychczasowych badaniach związek PBA-0111 wykazywał ok. 40-proc. zahamowanie wzrostu guza w dwóch różnych modelach ludzkiego nowotworu u myszy. Polska firma podkreśla, że jej związek został także przebadany pod kątem bezpieczeństwa i nie wykazał oznak toksyczności zależnych od celu molekularnego lub układu immunologicznego. Zaobserwowano natomiast oznaki toksyczności związane z gatunkiem zwierzęcia wykorzystanego w badaniu (myszy), ale nie znalazły potwierdzenia u szczurów. Spółka spodziewa się, że obserwacje u myszy nie będą stanowiły zagrożenia dla przeprowadzenia badania.

Czytaj więcej

Wyceny biotechnologii vs WIG. Różnica nigdy nie była tak duża

Pure Biologics szykuje emisję akcji

Zarząd zwołał na 28 czerwca walne zgromadzenie, które oprócz standardowych uchwał będzie też decydować m.in. w sprawie dalszego istnienia spółki. Jest to uchwała wymagana przez art. 397 Kodeksu spółek handlowych w przypadku wykazania przez bilans straty przewyższającej sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego.

Akcjonariusze będą też decydować w sprawie zmiany uchwały z 18 marca 2024 r. w sprawie podwyższenia kapitału poprzez emisję nowych akcji z wyłączeniem w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Zgodnie z proponowaną zmianą, umowy objęcia akcji mogą zostać przez spółkę zawarte do 15 września 2024 r.

„W ocenie zarządu, wydłużenie okresu na zawieranie umów objęcia akcji serii I leży w interesie spółki i jest potrzebne do dokonania podwyższenia kapitału zakładowego” – czytamy w uzasadnieniu, dołączonym do projektów uchwał.

Medycyna i zdrowie
Jest wezwanie na EMC. Warto sprzedać akcje?
Medycyna i zdrowie
Kurs PolTREGU wsparty informacją o pozyskaniu dotacji
Medycyna i zdrowie
Wzrost o 40 proc., czyli szaleństwo na akcjach Adiuvo. Dzień czwarty
Medycyna i zdrowie
Szaleństwo na akcjach Adiuvo. Jest chętny na implant sutka
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics liczy na przychody w Izraelu
Medycyna i zdrowie
Synektik przejmuje spółkę z branży IT