Kryptowaluty mocno zyskają na kampanii Trumpa?

Analitycy firmy Bernstein twierdzą, że wirtualne waluty mogą być tymi aktywami, które najmocniej będą zyskiwały po wyborach prezydenckich.

Publikacja: 26.06.2024 06:00

Kryptowaluty mocno zyskają na kampanii Trumpa?

Foto: AdobeStock

W 2016 r. stworzono określenie „handel Trumpa” (ang. „Trump Trade”). Odnosiło się ono do równoczesnego wzrostu nowojorskich indeksów giełdowych, rentowności amerykańskich obligacji oraz wartości dolara, do czego doszło tuż po wyborach prezydenckich wygranych przez Donalda Trumpa. Eksperci firmy Bernstein twierdzą, że po tegorocznych wyborach prezydenckich w USA, „handel Trumpa” będzie najmocniej skupiony na kryptowalutach.

„Zwycięstwo Trumpa tym razem prowadziłoby do zwyżek na rynku kryptowalut, wzmacnianych przez ich akceptację instytucjonalną oraz poprawione środowisko regulacyjne” – wskazują analitycy Bernstein.

Czemu ewentualna wygrana Trumpa miałaby stać się impulsem do zwyżek kryptowalut? Bo Trump pozycjonuje się w kampanii wyborczej jako polityk bardzo przyjazny wobec tej klasy aktywów.

– Zagwarantuję to, że przyszłość kryptowalut i bitcoina będzie tworzona w USA, a nie wypychana za granicę. (...) Za pomocą waszych głosów, sprawię, że Elizabeth Warren oraz jej zbiry będą trzymali się z daleka od waszych bitcoinów. Nigdy też nie dopuszczę do stworzenia waluty cyfrowej banku centralnego – zapewniał Trump na majowej konwencji libertarian. (Wspomniana przez niego Elizabeth Warren to demokratyczna senator będąca zwolenniczką ostrej regulacji rynku kryptowalut).

Na początku czerwca Trump spotkał się w swojej rezydencji w Mar-a-Lago na Florydzie z szefami kilku spółek wydobywających bitcoiny. Obiecał im, że jeśli znów zostanie prezydentem, to będzie wspierał ich branżę.

„Strona republikańska widzi sektor kryptowalutowy nie tylko jako rezerwuar głosów, ale również jako poważne źródło finansowania. Jeśli nastroje wyborców będą się skłaniały bardziej ku republikanom, to kryptowaluty staną się głównym »handlem Trumpa«, a nadzieje na zmiany regulacyjne doprowadzą do zmiany narracji w dyskusjach o blockchainie" – prognozują anlitycy Bernstein.

Wielu przedstawicieli branży kryptowalutowej negatywnie ocenia działania amerykańskich instytucji regulacyjnych wobec krytpowalut podejmowane od początku rządów Joe Bidena. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prowadziła nieudaną krucjatę przeciwko kilku giełdom kryptowalutowym, a jednocześnie przeoczyła nieprawidłowości w aferalnej giełdzie FTX. Ostatecznie SEC zgodził się jednak w tym roku na powstanie pierwszych funduszów typu ETF opartych na notowaniach bitcoina i etheru z rynku spotowego. Dało to obu kryptowalutom impuls do zwyżek. W poniedziałek po południu bitcoin zyskiwał ponad 2 proc. i kosztował 61,3 tys. USD. Od początku roku zyskał on 46 proc. wobec dolara.

Kryptowaluty
Teraz spółki blockchainowe napędza SI
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Kryptowaluty
Bitcoin i spółka w odwrocie. Wsparcie pilnie poszukiwane
Kryptowaluty
Niedźwiedzie na rynku kryptowalut poczynają sobie coraz odważniej
Kryptowaluty
Bitcoin pogłębia spadki, ale w średnim terminie nadal tkwi w trendzie bocznym
Kryptowaluty
Bitcoin stracił koronę, przegrywa z tradycyjnymi aktywami
Kryptowaluty
Rekordowe pozycje na bitcoionowych kontraktach rzucają cień na statystyki