Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła w czerwcu +20,4 proc. Oznacza to, że w czerwcu (w przeliczeniu na dzień roboczy) banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 20,4 proc. niż rok temu. Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. wyniosła +14,5 proc.

- Można powiedzieć, że obserwujemy średnioterminowo wyższe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Średnia kwota wnioskowanego kredytu w czerwcu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1 proc. w porównaniu z czerwcem roku ubiegłego - mówi Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

To zdecydowanie najwyższe tempo w tym roku i to mimo że „mieszkaniową hossę kredytową" z początku roku napędzał program Mieszkanie dla Młodych (pula na ten rok wyczerpała się już w styczniu). W maju wzrost indeksu wyniósł 10 proc., w kwietniu 6,5 proc.). W całym I kwartale banki sprzedały ponad 50,2 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 20 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Łączna wartość nowo udzielonych kredytów – 11 mld zł – wzrosła w ciągu kwartału o 12,6 proc.

Kredyty napędzają sprzedaż nowych mieszkań (choć wciąż sporo z nich kupowanych jest za gotówkę, co jest naturalne w sytuacji niskiego oprocentowania lokat i braku bezpiecznych ale jednocześnie atrakcyjnych alternatyw inwestycyjnych). Deweloperzy notowani na GPW, NewConnect i Catalyst oraz niepubliczne spółki z nimi powiązane sprzedali w I połowie 2017 r. 14,9 tys. mieszkań – wynika z danych udostępnionych przez przedsiębiorstwa do piątku, 7 lipca. To o 25 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mieszkańcy czterech największych województw (mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego) posiadają 50 proc. udział w wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Sami tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego zawnioskowali o 21 proc. wartości wszystkich kredytów mieszkaniowych w kraju. Wśród wnioskowanych kredytów, 66 proc. to kredyty dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kredytu mieszkaniowego, a 26 proc. to kredyty dla osób już mających kredyt mieszkaniowy. Wśród wnioskujących są osoby, które planują zakup dodatkowej nieruchomości lub planują zrefinansować obecnie posiadany kredyt mieszkaniowy.