Rok 2008 r. nawet bez upadku Lehmana byłby bardzo trudny zarówno dla rozwiniętych, jak i rozwijających się gospodarek. Przez większą jego część inflacja gwałtownie się pięła, napędzana szokująco szybkim wzrostem cen paliw i żywności. Amerykańskie banki ponosiły zaś coraz większe straty w związku z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych (subprime). Rynek nieruchomości, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA dotknęła natomiast głęboka dekoniunktura. Ale to była tylko przygrywka do wstrząsu. Kryzys kredytowy trwający od 2007 r. z chwilą upadku Lehmana we wrześniu 2008 r. przekształcił się w największe załamanie na rynkach finansowych od Wielkiego Kryzysu.
– Upadek Lehmana znacznie pogorszył sytuację. Normalna akcja kredytowa została szybko wstrzymana przez banki, czego skutki odczuwamy do dzisiaj. Spowodowało to zamarcie transakcji handlowych, zwłaszcza międzynarodowych. Zarówno konsumenci, jak i pracodawcy uznali wówczas, że „świat się kończy”, co spowodowało zarówno znaczny spadek konsumpcji, jak i wzrost bezrobocia w głównych gospodarkach – wyjaśnia David Hillier, ekonomista z Aviva Investors.
Na całym świecie spadały wydatki inwestycyjne. Wyschnięcie do tej pory płynącej szeroko rzeki pożyczek przyczyniło się do załamania produkcji przemysłowej na Europie, Japonii i USA, a to uderzyło zaś w producentów z mniej rozwiniętych gospodarek. Gwałtownie spadło zapotrzebowanie na surowce, co podkopało gospodarki państw naftowych – szczególnie Rosji, gdzie PKB spadł w II kwartale 2009 r. aż o 10,9 proc.
Przez gwałtowną reakcję na upadek Lehmana zachodni system finansowy zbliżył się do krawędzi przepaści. – Produkcja spadała wtedy bardziej niż popyt. Doszło do korekty nawet na tych rynkach nieruchomości, na których nie było baniek, np. w Holandii. Sprzedaż domu stała się tam niemal niemożliwa. Ludzie nagle przestali też kupować auta. Wszystko to wskazywało, że konsumenci zaczęli się przygotowywać na dłuższe załamanie – twierdzi Guy Verberne, ekonomista z Fortis Banku.W efekcie, na przełomie roku, USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i wiele innych krajów pogrążyło się w recesji.
[srodtytul]Różne kręgi piekła[/srodtytul]