Zmieniający się świat, narastająca komplikacja współzależności gospodarczych powoduje, że oczywiste się staje, iż liczby, suche wskaźniki, dane ilościowe nie są w stanie zaprezentować potencjału spółek, a tym bardziej objaśnić szans i zagrożeń związanych z ich funkcjonowaniem. To prowadzi także do zmian w postrzeganiu przez inwestorów perspektyw stojących przed spółkami, w które inwestują. Aby inwestorzy mogli racjonalnie ocenić perspektywy rozwoju spółek i podjąć swoje decyzje inwestycyjne, potrzebne są już nie tylko wynik finansowy, stopa zwrotu czy wskaźniki płynności.
Dojdzie nowe sprawozdanie
Efektem powyższych zmian jest opracowana przez Komisję Europejską propozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego, nowelizującej dyrektywy dotyczące rachunkowości. Kluczowe modyfikacje będą dotyczyły dodania konieczności sporządzania sprawozdania niefinansowego dotyczącego przynajmniej kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Co ważne, spółka będzie zobowiązana zamieszczać opis polityki stosowanej odnośnie tych kwestii, skutki tej polityki, a także ryzyko związane z tymi kwestiami oraz sposób zarządzania tym ryzykiem przez spółkę.
Będzie to istotna zmiana względem obecnie obowiązujących w Polsce wymogów. Na dzień dzisiejszy kwestia raportowania danych pozafinansowych regulowana jest przez art. 49 ustawy o rachunkowości, który wskazuje jedynie, że sprawozdanie z działalności jednostki powinno obejmować – o ile jest to istotne dla oceny sytuacji jednostki – wskaźniki finansowe i niefinansowe, łącznie z informacjami dotyczącymi zagadnień środowiska naturalnego i zatrudnienia. W praktyce, zapis ten jest trudno egzekwowalny i wiele firm nie publikuje żadnych informacji nt. kwestii niefinansowych. Po planowanych zmianach wszystkie podmioty zatrudniające powyżej 500 pracowników oraz wykazujące sumę bilansową powyżej 20 mln euro lub obroty ponad 40 mln euro będą zobowiązane do większej transparentności w zakresie zagadnień niefinansowych wskazanych w dyrektywie lub, jeżeli nie stosują żadnej polityki odnośnie przynajmniej jednej z wymienionych kwestii, do podania wyjaśnienia uzasadniającego taką decyzję.
Równolegle do propozycji dyrektywy została opublikowana propozycja międzynarodowych ram raportowania zintegrowanego autorstwa Międzynarodowej Rady Raportowania Zintegrowanego, w której prace zaangażowanych jest ponad 80 firm z 23 krajów oraz ponad 50 inwestorów instytucjonalnych. Raport zintegrowany ma być z założenia zwięzłym podsumowaniem, przedstawiającym, jak strategia, zarządzanie, wyniki oraz perspektywy organizacji, zarówno w obszarach finansowych, jak i niefinansowych, w kontekście środowiska zewnętrznego, prowadzą do tworzenia wartości w krótkim, średnim i długim horyzoncie czasowym. Już dziś wiele firm publikuje tzw. raport marketingowy, mający być jasnym przedstawieniem działalności spółki inwestorom. Ramy raportowania zintegrowanego mają uczynić taki raport narzędziem użytecznym dla nich przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Krajowe podwórko
Pokazuje to, że proponowane zmiany legislacyjne nie są oderwanym od rzeczywistości wymysłem biurokratów z Brukseli, ale stanowią odpowiedź na zwiększoną potrzebę transparentności ze strony firm i inwestorów. Dane, które po implementacji dyrektywy będą publikowane w sprawozdaniu z działalności, będą mogły posłużyć również do sporządzenia raportu zintegrowanego, odpowiadającego na wiele kluczowych dla postrzegania przez inwestorów spółki i jej możliwości rozwojowych pytań: czym zajmuje się organizacja i w jakich warunkach funkcjonuje, jak struktura zarządzania firmą wspiera jej zdolność do tworzenia wartości w krótkim, średnim i długim terminie, jakie są charakterystyczne szanse i ryzyko spółki i jak emitent sobie z nimi radzi, w którą stronę zmierza firma i w jaki sposób ma zamiar tam się dostać, jaki jest model biznesowy organizacji i w jakim zakresie jest odporny, w jakim zakresie spółka osiągnęła swoje strategiczne cele i jakie są wyniki, jeżeli chodzi o oddziaływania na kapitały, jakie wyzwania i niepewności może napotkać przy realizacji strategii oraz jakie są tego potencjalne implikacje dla modelu biznesowego i przyszłych wyników.