ESRS S1 przewiduje ogólne wymogi ujawniania informacji w zakresie strategii i modelu biznesowego w powiązaniu z ESRS 2 SBM-2 i 3. Z jednej strony, obejmuje to ujawnienie, w jaki sposób interesy, poglądy i prawa osób należących do własnych zasobów pracowniczych wpływają na strategię i model biznesowy jednostki, a z drugiej – w jaki sposób strategia i model biznesowy wpływają na własne zasoby pracownicze w zakresie wpływów, ryzyk i szans.
Standard ESRS S1 obejmuje 17 tematycznych punktów danych podlegających raportowaniu z uwzględnieniem zasady podwójnej istotności. Punkty podzielone na 2 kategorie: „zarządzanie wpływami, ryzykami i szansami” oraz „mierniki i cele”, z czego aż 11 wymogów znajduje się w drugiej z tych kategorii ujawnień.
Raportowanie w zakresie zarządzania wpływami, ryzykami i szansami – ESRS S1-1 do S1-4
W ramach pierwszej kategorii – zarządzania wpływami, ryzykami i szansami – podmioty będą raportować ogólne informacje dotyczące polityk związanych z własnymi zasobami pracowniczymi, procedur współpracy na linii pracodawca–zasoby pracownicze i ich przedstawiciele oraz procesów naprawy skutków negatywnych wpływów, zarządzania istotnymi ryzykami i wykorzystania istotnych szans. Obejmuje to między innymi ujawnienie informacji o posiadanych politykach zapobiegania wypadkom przy pracy, politykach służących wyeliminowaniu dyskryminacji (w tym molestowania) oraz promowania równości szans, różnorodności i włączenia społecznego, a także informacji dotyczących podjętych lub planowanych działań mających na celu zapobieganie negatywnym wpływom lub potencjalnym ryzykom mogącym mieć wpływ na własne zasoby pracownicze.
Raportowanie mierników i celów – ESRS S1-5 do S-17
W drugiej kategorii ujawnień znajduje się 11 mierników i celów dotyczących własnych zasobów pracowniczych. Obejmują one obowiązek raportowania między innymi:
- celów dotyczących zmniejszenia negatywnych wpływów, zwiększenia pozytywnych wpływów i zarządzania istotnymi ryzykami i szansami w odniesieniu do własnych zasobów pracowniczych (ESRS S1-5);