Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.02.2025 04:32 Publikacja: 17.12.2023 21:00
adw. Agnieszka Skorupińska Rymarz Zdort Maruta
Foto: materiały prasowe
Na jakie wskaźniki społeczne powinniśmy zwrócić uwagę?
Europejskie Standardy Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) przewidują cztery standardy społeczne: właśni pracownicy (S1), pracownicy w łańcuchu wartości (S2), dotknięte społeczności (S3) oraz konsumenci i użytkownicy końcowi (S4). Stanowią one jedną całość, powołując się i oddziałując na siebie wzajemnie. Wszystkie przewidują konieczność przyjęcia odpowiednich polityk i procedur przez podmioty raportujące.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po gwałtownym spadku notowań na Wall Street sektora technologii informacyjnych relatywną odporność wykazały sektory defensywne, akcje wartościowe oraz niektóre regionalne rynki akcji, które zanotowały znacznie mniejsze straty niż ich amerykańskie odpowiedniki.
Notowania „czarnego złota” znów charakteryzują się podwyższoną zmiennością. W dużej mierze odpowiada za to nowy prezydent Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy do tego typu sytuacji powinni zacząć się przyzwyczajać.
Notowania kawy pozostają w trendzie wzrostowym. Od początku roku cena tego towaru na giełdzie ICE wzrosła o prawie 10 proc., a w ciągu roku o około 85 proc. To doprowadziło do nowych historycznych szczytów notowań. W poniedziałek cena znalazła się powyżej poziomu 355 centów za funt.
– Zawsze będą jakieś memcoiny. Moda się zmienia co kilka miesięcy. Projekty, które powstają, rosną o kilkaset procent, niektóre o kilka tysięcy procent w ciągu kilku dni, po czym zastępują je kolejne. Nie widzę aktualnie na rynku żadnego, który mógłby zagrozić pozycji bitcoina – mówi Eryk Szmyd, analityk XTB.
Rozpoczął się rok 2025 i z całą pewnością można powiedzieć, że będzie go można określić mianem roku potężnej zmienności na rynkach finansowych. Oprócz tego z pewnością będzie zasługiwał na miano „roku Trumpa”. I nie jestem przekonany, że będzie to ukrywało pochwałę pod adresem prezydenta USA. Mam spore wątpliwości, o których już pisałem. Pozostaje mieć nadzieję, że obawy się nie potwierdzą.
Mający obecnie miejsce proces wdrożenia dyrektywy Women on Boards, której celem jest zapewnienie bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn we władzach firm, budzi wiele emocji.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Zadłużenie spółek w USA wciąż jest rekordowo niskie. Wskaźnik długu netto do EBITDA indeksu S&P 500 oscyluje wokół 1,5x, kiedy w latach 90. był prawie dwukrotnie wyższy.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas