Jest to kluczowa informacja dla wszystkich podmiotów objętych obowiązkiem raportowania tych zagadnień na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). To ta dyrektywa ustaliła nowe zasady raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju w miejsce systemu wprowadzonego przez tzw. dyrektywę NFRD (dyrektywę 2013/34/UE).
W stosunku do poprzednich przepisów rozszerzony został zakres podmiotowy raportowania. W polskich realiach liczba podmiotów zobligowanych do raportowania znacząco wzrośnie, a pośrednio wymogi wynikające z CSRD wpłyną na praktycznie całą gospodarkę, czyli też na przedsiębiorstwa pozostające w łańcuchu wartości większych firm. Rewolucyjną zmianą wprowadzoną przez CSRD jest też precyzyjne określenie, co i w jakim formacie ma być raportowane. Ma to ukrócić całkowitą dowolność panującą obecnie na rynku w zakresie zawartości raportów. Jednak wymogi z CSRD to nie wszystko.
Żeby dalej uszczegółowić wymogi dotyczące zakresu raportowania, na Komisję został nałożony obowiązek wydania specjalnych aktów delegowanych. Za przygotowanie projektów europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (European Sustainability Reporting Standards, ESRS) odpowiedzialna była Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG). Pierwsze konsultacje projektów ESRS rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Po kolejnych rundach uwag doszło w końcu do przyjęcia zestawu standardów. ESRS wejdą w życie 3. dnia po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. To, co jednak szczególnie kluczowe dla przedsiębiorców, to odpowiedź na pytanie, od kiedy będą oni musieli stosować te standardy. Otóż rozporządzenie ESRS będzie miało zastosowanie od 1 stycznia 2024 r. w odniesieniu do lat obrotowych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później. Oznacza to, że raportowanie za rok rozpoczynający się 1 stycznia 2024 r. lub później będzie się już odbywało zgodnie z nowymi zasadami. Jednocześnie warto podkreślić, że nie ma potrzeby implementowania rozporządzenia ESRS do polskiego prawodawstwa, ponieważ będzie ono stosowane bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich.
Jeśli chodzi o podejście do raportowania, to w ESRS określa się w szczególności informacje, które jednostka ujawnia na temat jej istotnych oddziaływań, istotnego ryzyka i istotnych możliwości w odniesieniu do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i zarządzania. Zgodnie z ESRS nie wymaga się od jednostek ujawniania żadnych informacji na tematy z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego objęte ESRS, jeżeli jednostka oceniła dany temat jako nieistotny. Informacje ujawniane zgodnie z ESRS mają umożliwić użytkownikom oświadczeń dotyczących zrównoważonego rozwoju zrozumienie istotnych oddziaływań jednostki na ludzi i środowisko oraz istotnych skutków kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem na rozwój, wyniki i sytuację jednostki.
Istnieją trzy kategorie ESRS: (a) standardy przekrojowe; (b) standardy tematyczne (standardy z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i zarządzania); oraz (c) standardy sektorowe. Same standardy znajdziemy w załączniku do rozporządzenia ESRS. W finalnej wersji rozporządzenia ESRS – tak jak w wersjach konsultowanych – utrzymano podział na 12 części.