Obszar pracowniczy jest kluczowy, a pracownicy, czy to właśni, czy w łańcuchu wartości, wskazywani są w ESRS-ach jako główna grupa interesariuszy objętych oddziaływaniem. W ESRS S1 ujawnienia mają dotyczyć „własnej siły roboczej” wykonującej prace dla przedsiębiorcy, co obejmuje pracowników, samozatrudnionych i pracowników udostępnionych przez podmioty trzecie, takie jak agencje pracy tymczasowej. Z kolei ESRS S2 dotyczy wszelkich innych robotników w łańcuchu wartości przedsiębiorstwa. Jako inne kluczowe grupy interesariuszy wskazano społeczności objęte oddziaływaniem (ESRS S3) oraz konsumentów i użytkowników końcowych (ESRS S4).
Standardy społeczne mają podobne struktury i treść. Nakazują one ujawnić informacje o tym, w jaki sposób wpływy, ryzyka i szanse związane z tymi grupami osób oraz poglądy i interesy tych grup znajdują odzwierciedlenie w strategii i modelu biznesowym przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo powinno ujawnić, czy ma polityki obejmujące kluczowe elementy procesów należytej staranności dotyczące wpływu na określone grupy oraz procesy zarządzania ryzykami i szansami z nimi związanymi. W szczególności powinno pokazać, jak polityki przekładają się na dialog z tymi grupami (oraz konsekwencje tego dialogu), w jaki sposób grupy te mogą zgłaszać swoje obawy i zastrzeżenia, a także w jaki sposób podejmowane są działania naprawcze. Szczególne oczekiwania w ESRS S1 dotyczą zapobiegania naruszeniom praw człowieka i praw pracowniczych, a w ESRS S3 spraw rdzennej ludności.
Przedstawione pod postacią polityk deklaracje są weryfikowane przez ujawnienia dotyczące planowanych i podejmowanych działań w celu zapobieżenia, ograniczenia lub naprawienia negatywnych wpływów lub przyczynienia się do pozytywnych wpływów oraz działań mających na celu ograniczenie ryzyka lub wykorzystanie szansy. Informacje o działaniach muszą uwzględniać wzmianki o zasobach finansowych, ludzkich i technicznych przewidzianych na ich realizację i o celach, jeśli zostały wyznaczone.
Głównymi tematami standardów dotyczących osób świadczących pracę są warunki pracy (od warunków umów przez wolność zrzeszania się po BHP), równe traktowanie i równe szanse (wychodząc od przeciwdziałania dyskryminacji, a dochodząc do rozwoju umiejętności i szkoleń) oraz inne aspekty, takie jak zapobieganie pracy przymusowej i pracy dzieci czy odpowiednie warunki bytowe). W przeciwieństwie do innych standardów społecznych standard ESRS S1 zawiera szereg mierników, które mają potwierdzić status realizacji polityk, takie jak wskaźniki dotyczące udziału pracowników objętych zbiorowymi układami, udziału pracowników w szkoleniach i ocenach okresowych z podziałem na płeć, liczba wypadków, udział pracowników objętych ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi, luka płacowa ze względu na płeć.