Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.04.2025 16:23 Publikacja: 23.06.2023 12:39
Kamila Kosińska, starszy broker ubezpieczeniowy i reasekuracyjny, Kancelaria Brokerska International Risk & Corporate Advisory (IRCA)
Foto: materiały prasowe
Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz spółki popularnie zwanego D&O, podobnie jak i innych ubezpieczeń, ograniczony jest poprzez określony w warunkach ubezpieczenia katalog wyłączeń.
Jednym z głównych wyłączeń polisy D&O jest wina umyślna. Ubezpieczenie nie pokrywa świadomego nieprawidłowego działania, w tym działania mającego na celu uzyskanie osobistych korzyści majątkowych. Zmiany na rynku ubezpieczeń D&O, jakie miały miejsce na przestrzeni kilku ostatnich lat, między innymi przy udziale Kancelarii Brokerskiej IRCA sp. z o.o., wpłynęły na złagodzenie tak kategorycznego podejścia ubezpieczycieli i aktualnie wina umyślna musi zostać potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. Wprowadzenie takiego rozwiązania w praktyce oznacza, że ubezpieczyciel warunkowo pokryje koszty obrony osoby, przeciwko której wniesiono roszczenie i jeżeli w toku badania roszczenia zostanie jej udowodnione celowe wyrządzenie szkody ubezpieczyciel będzie miał prawo do wystąpienia do niej z regresem o zwrot poniesionych kosztów obrony.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Przez cła Donalda Trumpa na giełdach, w ostatnim czasie, polała się krew. Inwestorzy zastanawiają się co zrobić z akcjami. Eksperci podpowiadają, jak zachować się w czasie paniki rynkowej i na co zwrócić uwagę.
Perspektywa szybszego i głębszego spadku stóp procentowych w Polsce ma oczywiście znaczenie dla banków, ale ostatnia przecena w głównej mierze jest pochodną tematu wojny celnej – mówi Michał Fidelus, analityk BM Pekao.
Dopóki „kurz bitewny” na dobre nie opadnie, ciężko jest spodziewać się mocnego odbicia indeksów w Stanach Zjednoczonych czy też w Europie – mówi Tymoteusz Turski, analityk XTB.
Krótkoterminowo mój optymizm rynkowy nieco przygasł, ale w średnim i długim terminie nadal jestem optymistą. Po takich spadkach, indeksy, szczególnie w USA, będą miały z czego odbijać w górę – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Od strony fundamentalnej akcje spółek notowanych na GPW mimo wzrostów nie są drogie. WIG ma szanse dojść do magicznej bariery 100 tys. pkt, a nawet ją przebić o kilka procent pod pewnymi warunkami – mówi Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI.
Na wniosek przedstawiciela Skarbu Państwa rada nadzorcza PZU odwołała w poniedziałek prezesa Artura Olecha. Jego miejsce zajmie do czasu powołania nowego prezesa Andrzej Klesyk. Przyczyn odwołania dotychczasowego szefa spółki nie podano.
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe raportujące zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej będą objęte wpływem nowego standardu sprawozdawczości MSSF17 Ubezpieczenia.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Compensę Towarzystwo Ubezpieczeń karę pieniężną w wysokości 65 100 zł za 10 przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowań, podała Komisja.
Jesteśmy spółką giełdową, której zadaniem jest generować zyski – i na tym skupia się strategia. Ale zamierzamy wykorzystywać synergie wynikające ze struktury właścicielskiej – mówią prezes PHN Wiesław Malicki (z prawej) i wiceprezes Jacek Krawczykowski.
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Firmy notowane na warszawskiej giełdzie chętnie posiłkują się skupem akcji, dostrzegając w nim korzyści zarówno dla siebie, jak i akcjonariuszy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas