Hanna Szczepańska, junior associate, KMD.Lega
Na potrzeby rozpatrywanego tematu należy wskazać, że w perspektywie kluczowego aktu prawnego opisującego funkcjonowanie emitenta, jego przedstawicieli oraz inwestorów, tj. rozporządzenia MAR, funkcjonowanie na rynku kapitałowym opiera się na trzech zakazach nadużyć, tj. ujawniania informacji poufnej, wykorzystania tej informacji oraz manipulacji na rynku. Każdy z ww. zakazów prezentowany jest w ramach odrębnej jednostki redakcyjnej, gdyż może być realizowany przez odmienny zespół cech.
Z punktu widzenia prezesa i akcjonariusza przedmiotowe nadużycia byłyby te same, lecz nie takie same, gdyż byłyby dokonywane dla innych celów. Opisując działania pożądane, wskazujemy, że prezes ma obowiązek rzetelnego prowadzenia polityki informacyjnej, dbając o niezwłoczne przekazywanie erga omnes informacji poufnych. Akcjonariusz ma funkcjonować w przeświadczeniu, że może liczyć na powszechny i równy dostęp do tych informacji. Granicę pomiędzy prezesem a akcjonariuszem wyznacza więc prawidłowo rozpowszechniana informacja poufna, a dokładniej rzecz ujmując, moment, gdy przestaje być ona poufna, gdyż zaczyna być powszechnie dostępna. Gdy sam akcjonariusz tworzy samodzielnie informację poufną, jego status insidera w ujęciu MAR jest taki sam jak prezesa.
Dwa pierwsze z zakazów, czyli ujawniania i wykorzystania informacji poufnych, urzeczywistniają zasadę zapewnienia przez prezesa powszechnego i równego dostępu inwestorów (w tym akcjonariuszy) do informacji o spółce – przynajmniej na moment i na potrzeby podejmowania decyzji inwestycyjnej (wzorzec racjonalnego inwestora). Omawiane zakazy zapobiegać mają zatem uzyskaniu nieuzasadnionej, szczególnej korzyści w wyniku posłużenia się informacją poufną, szczególnie w sytuacji, gdy prezes jest jednocześnie akcjonariuszem spółki. Na pierwszym planie powinniśmy dostrzec jednak nie ochronę indywidualną poszczególnych inwestorów, lecz zabezpieczenie integralności rynku kapitałowego oraz zbiorowości inwestorów.
Drugi z kluczowych aktów regulujących funkcjonowanie spółek – kodeks spółek handlowych – wyposażono w instytucje wyrażające się w bezwzględnym zakazie (poza wyjątkiem wynikającym z art. 13 § 2 ksh) pociągania akcjonariuszy do odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Konstrukcja ta obowiązuje bez względu na ilość i rodzaj posiadanych akcji. Akcjonariusze ponoszą więc, co do zasady, wyłącznie ryzyko gospodarcze związane z przekazaniem i rozporządzaniem przez zarząd wkładami wniesionymi na pokrycie kapitału zakładowego. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że sytuacja inwestora, jakkolwiek niepewna i uzależniona od działania władz spółki, jest co do zasady bezpieczna – jest on bowiem wolny od odpowiedzialności osobistej za działania spółki. Ta wygodna sytuacja akcjonariusza ulega odmiennej ocenie na gruncie regulacji MAR, która zakłada, że w przypadku wejścia przez akcjonariusza w posiadanie informacji poufnych i nieuprawnionego rozporządzania nimi lub na ich podstawie, ponosić on będzie odpowiedzialność administracyjną i karną.