Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 15:08 Publikacja: 21.04.2023 14:15
Marcin Marczuk, radca prawny, partner zarządzający, KMD.Legal
Foto: materiały prasowe
Na potrzeby rozpatrywanego tematu należy wskazać, że w perspektywie kluczowego aktu prawnego opisującego funkcjonowanie emitenta, jego przedstawicieli oraz inwestorów, tj. rozporządzenia MAR, funkcjonowanie na rynku kapitałowym opiera się na trzech zakazach nadużyć, tj. ujawniania informacji poufnej, wykorzystania tej informacji oraz manipulacji na rynku. Każdy z ww. zakazów prezentowany jest w ramach odrębnej jednostki redakcyjnej, gdyż może być realizowany przez odmienny zespół cech.
Z punktu widzenia prezesa i akcjonariusza przedmiotowe nadużycia byłyby te same, lecz nie takie same, gdyż byłyby dokonywane dla innych celów. Opisując działania pożądane, wskazujemy, że prezes ma obowiązek rzetelnego prowadzenia polityki informacyjnej, dbając o niezwłoczne przekazywanie erga omnes informacji poufnych. Akcjonariusz ma funkcjonować w przeświadczeniu, że może liczyć na powszechny i równy dostęp do tych informacji. Granicę pomiędzy prezesem a akcjonariuszem wyznacza więc prawidłowo rozpowszechniana informacja poufna, a dokładniej rzecz ujmując, moment, gdy przestaje być ona poufna, gdyż zaczyna być powszechnie dostępna. Gdy sam akcjonariusz tworzy samodzielnie informację poufną, jego status insidera w ujęciu MAR jest taki sam jak prezesa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Rynek liczył na dystrybucję gotówki do akcjonariuszy. Raczej do niej nie dojdzie. Akcje tanieją, choć w wynikach producenta gier widać poprawę, a perspektywy dla biznesu na 2025 r. są dobre.
WIG20 od początku dnia wyraźnie zyskuje na wartości. Stoi to w kontrze do wczorajszego zachowanie indeksów na Wall Street.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas