Czy okres covidowy i upowszechnienie się pracy zdalnej spowodowało, że firmy zaczęły dostrzegać większe korzyści z używania rozwiązań IT?
Cyfrowa transformacja – wszyscy o niej słyszeli, ale przed pandemią niewielu widziało. Po dwóch latach stała się oczywistością, bez której funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw byłoby niemożliwe. Wprowadzane co kilka miesięcy ograniczenia w przemieszczaniu się pracowników spowodowały, że możliwe stało się zdalne wykonywanie zawodów, co do których jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby, iż mogą „opuścić” pokoje biur. Technicznie – dzięki internetowi i usługom chmurowym – byliśmy gotowi na to od dawna. Mentalnie jednak nie, bowiem wielu przedsiębiorców nadal uznaje kontrolę za najwyższą formę zaufania, przez co nie wyobraża sobie sytuacji, w której nie może sprawdzić, co w danym momencie robią ich pracownicy.
Ale firmy, zmuszone przez czynnik zewnętrzy do pracy zdalnej, doświadczyły jeszcze jednego wyzwania. Co prawda już wcześniej poświęcano wiele czasu kwestiom związanym z automatyzacją realizowania procesów biznesowych w celu ich przyspieszenia. Okazało się jednak, że zarządy przedsiębiorstw muszą być gotowe do szybkiej modyfikacji tych procesów, przede wszystkim z uwzględnieniem elastyczności co do fizycznej lokalizacji osób odpowiedzialnych za ich przebieg.
Te firmy, które odpowiednio przyłożyły się do tego zadania, doświadczyły zjawisk często wcześniej niewyobrażalnych. Także ich klienci. Nagle okazało się, że w banku można załatwić absolutnie wszystkie sprawy bez konieczności wizyty w oddziale, włącznie z takimi, które wcześniej wymagały dziesiątek podpisów i pieczątek. Telemedycyna rozwinęła się na niespotykaną wcześniej skalę. Nawet urzędy administracji państwowej, widząc trwającą rewolucję, wyszły naprzeciw oczekiwaniom petentów, godząc się na prowadzenie wielu formalności kanałami elektronicznymi. Pozostaje mieć nadzieję, że jest to trwała zmiana, która spowoduje, że wreszcie będziemy mogli poczuć się jak w XXI wieku.
Priorytetowe w tym obszarze było zadbanie o jak najwyższy poziom komfortu klientów przy wszelkiego typu relacjach z przedsiębiorstwami – zarówno na etapie podejmowania decyzji o wyborze produktu lub usługi, ich zakupie, jak też późniejszym użytkowaniu i ewentualnej konieczności rozwiązywania problemów. Dla klientów zamkniętych w domach podczas kwarantanny bardzo ważna stała się możliwość korzystania z przyjaznych w obsłudze