W e-handlu widać więcej optymizmu. Sprzedawcy łapią oddech

Choć sprzedaż internetowa ma w tym roku urosnąć już w jednocyfrowym, a nie, jak w ostatnich latach, dwucyfrowym tempie, to jednak firmy widzą oznaki optymizmu. Potwierdzają to choćby Zalando czy IKEA.

Publikacja: 11.10.2024 14:19

W e-handlu widać więcej optymizmu

W e-handlu widać więcej optymizmu

Foto: Adobe Stock

W tym roku Polacy mają na zakupy w internecie wydać już 140 mld zł - wynika z badania Strategy&. Choć sprzedaż prowadzi już niemal 70 tys. sklepów internetowych plus platformy z ofertą tak rodzimych, jak i zagranicznych sprzedawców, to wciąż widać możliwości rozwoju.

Zakupy częściej przez internet. Coraz ważniejsze smartfony

- Polski rynek e-commerce pod względem liczby nowo zakładanych firm należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Jednym ze skutków powodzi może być przyspieszenie tego tempa, jeśli część przedsiębiorców z zalanych terenów zdecyduje się mocniej rozwijać działalność online. Jest szansa, że firmy zmagające się ze skutkami powodzi poradzą sobie, jeśli otrzymają właściwą pomoc i będą w stanie dalej funkcjonować - mówi Andrzej Rzym, szef polskiego oddziału Coolshop, jednego z liderów skandynawskiego rynku e-commerce i nowego gracza na polskim rynku.

Czytaj więcej

AliExpress zawalczy z Allegro o polskich sprzedawców

Firmy już obecne na nim pokazują, że mimo spadku koniunktury i kłopotów wielu stacjonarnych sprzedawców, online daje wciąż możliwości rozwoju. Jak wynika z badania firmy Komputronik, 3 na 4 konsumentów najchętniej kupuje w aplikacjach zakupowych sprzęt, a rynek mobilny to teraz przyszłość. Jak już pisaliśmy, Polacy na zakupy z użyciem smartfonów czy tabletów wydadzą już w 2024 r. 57 mld zł. 

- Z perspektywy ostatnich 10 lat widzimy dynamiczny wzrost zainteresowania użytkowników korzystaniem z aplikacji zakupowych. W latach 2011-2013 udział wykorzystujących aplikacje zakupowe wynosił około 5-10 proc., co wynikało w głównej mierze z niskiej penetracji smartfonów oraz nikłego dostępu do różnego rodzaju aplikacji – mówi Karolina Pietz-Drapińska, dyrektor marketingu w Komputroniku.

Badanie sieci pokazuje, że użytkownicy w bardzo zróżnicowany sposób korzystają z aplikacji. 17,8 proc. używa ich kilka razy w miesiącu, a 14 proc. – kilka razy w tygodniu. Raz w miesiącu robi to 11,8 proc. badanych, natomiast raz w tyg. 8,4 proc. Za to już częściej niż raz dziennie uruchamia aplikację 11,3 proc. użytkowników, a raz dziennie - 9,7 proc. Z aplikacji zakupowych nie korzysta co 4 internauta – 26,97 proc.

Czytaj więcej

Perspektywy dla platform e-commerce z odzieżą i obuwiem

IKEA stawia na online, lepsze prognozy Zalando

Na online przestawiają się również największe firmy. IKEA Retail Polska w roku finansowym 2024 sprzedała 5 milionów produktów więcej niż w roku ubiegłym, ale kanał internetowy odpowiadał już za 34,5 proc. obrotu. - Obniżyliśmy ceny 5 tysięcy produktów o średnio 19 proc., co pozwoliło nam powrócić do poziomów sprzed pandemii – mówi Marina Dubakina, prezeska IKEA Retail w Polsce.

Także Zalando łapie wiatr w żagle, jeden z europejskich liderów sprzedaży odzieży podniósł prognozę sprzedaży na swojej platformie do 3-5 proc., a oczekiwany wzrost przychodów wynosi 2-5 proc. - Popyt wzrósł w całej branży w trzecim kwartale, z silnym początkiem sezonu jesień/zima, w porównaniu do powolnego początku ubiegłego roku — powiedział Robert Gentz, współdyrektor generalny Zalando.

Handel i konsumpcja
Żabka jest bardziej odporna niż Dino i Biedronka
Handel i konsumpcja
Żabka: patrzymy z optymizmem na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka idzie na rekord. Może dalej drożeć
Handel i konsumpcja
Długa kolejka do sprzedaży Pepco
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Handel i konsumpcja
LPP i prokuratura o sprawie Hindenburg Research. To nie koniec
Handel i konsumpcja
Pepco Group traci po wynikach. Co z Poundlandem?