Nadciąga milion używanych aut z zagranicy

Ponad połowa używanych aut przywożonych do Polski z zagranicy liczy ponad dziesięć lat.

Publikacja: 22.08.2024 06:00

Nadciąga milion używanych aut z zagranicy

Foto: Adobestock

Używane kilkunastoletnie auta z zagranicy napływają do Polski coraz szerszą falą. Od początku 2024 r. do końca lipca prywatni importerzy sprowadzili ponad 518 tys. samochodów osobowych, o jedną czwartą więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. W samym lipcu rejestracje wwiezionych do kraju aut osobowych i lekkich dostawczych przekroczyły 87 tys., przy tym ubiegły miesiąc okazał się trzynastym z kolei miesiącem wzrostu, a wynik najwyższym od 40 miesięcy – poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Według jego prognoz w całym 2024 r. na polski rynek wtórny trafi ok. 940–960 tys. sprowadzonych aut.

Większość z nich jest już mocno wysłużona. Z informacji Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego opartych na danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że 56 proc. tych samochodów liczy ponad dziesięć lat. Nieco ponad jedna trzecia to auta w wieku od czterech do dziesięciu lat, natomiast udział tych najmłodszych, mających mniej niż cztery lata, stanowi mniej niż jedną dziesiątą. Dobrą informacją może być fakt, że rok temu było jeszcze gorzej: pomiędzy styczniem a lipcem 2023 r. udział aut ponaddziesięcioletnich przekraczał 63 proc. W tym roku według Samaru średnia wieku prywatnego importu to 12,3 roku, przy czym samochody z silnikiem benzynowym są nieco starsze – mają prawie 13 lat.

Rosnący prywatny import, przy niekorzystnej strukturze wieku, powinien niepokoić, bo przyspiesza starzenie się polskiego parku aut. Zwłaszcza że dynamika tej części motoryzacyjnego rynku jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku samochodów nowych, których rejestracje w ubiegłym miesiącu rosły o 10 pkt proc. wolniej niż rejestracje sprowadzonych aut używanych. Problemem jest także ich stan techniczny. – Zakup używanego samochodu z innego kraju jest zawsze bardziej ryzykowny niż samochodu pochodzenia krajowego. Importowane samochody są często przedmiotem różnych oszustw ze strony nieuczciwych dilerów, którzy próbują zwiększyć zyski, oszukując klientów – twierdzi Karolína Topolová, prezes zarządu Aures Holdings, operatora działającej w Europie Środkowo-Wschodniej sieci centrów samochodowych AAA Auto.

Jak podaje przygotowująca raporty dotyczące pojazdów firma autoDNA, połowa weryfikowanych aut wykazuje ukryte problemy lub uszkodzenia, a w ubiegłym roku łączna wartość takich szkód została oszacowana na blisko 3 mld zł. Przy tym ryzyk jest znacznie więcej: 70–80 proc. samochodów sprowadzanych jest do Polski z cofniętym przebiegiem, a 70 proc. kupujących doświadczyło intencjonalnej manipulacji ze strony sprzedającego – informuje autoDNA.

Przeszło połowa używanych samochodów z zagranicy sprowadzana jest do Polski z Niemiec, gdzie wyraźnie wzrosła ich dostępność. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku ich liczba zwiększyła się w ujęciu rocznym o jedną czwartą, do prawie 295 tys. Na drugim miejscu znalazła się Francja (59,3 tys.), a za nią Belgia (42,1 tys.). Fenomenem jest wzrost popularności samochodów z rynku amerykańskiego: w lipcu był on już czwarty w rankingu najważniejszych źródeł zaopatrzenia prywatnych polskich importerów, z bardzo wysokim, przeszło 64-procentowym wzrostem (30,6 tys. sprowadzonych w tym roku aut).

Handel i konsumpcja
Żabka nie chce wolnej Wigilii. "Nie widzimy potrzeby zmian"
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Handel i konsumpcja
Zarząd VRG bez Marty Fryzowskiej
Handel i konsumpcja
Palikot w areszcie, komornicy działają. Dwie partie akcji Manufaktury do licytacji
Handel i konsumpcja
Nerwowe oczekiwanie na wyniki Żabki
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Handel i konsumpcja
Dino reaguje na wyniki Biedronki. Wreszcie pozytywnie
Handel i konsumpcja
Żabka wreszcie rośnie. Weszła do mWIG40