Polskie firmy sprzedają online zagranicę

Internetowy handel transgraniczny odpowiada już za ponad 30 proc. obrotów polskich sprzedawców. Konsumentów zachęcają do takich transakcji niższe niż w swoim kraju ceny

Publikacja: 20.12.2022 12:41

Polskie firmy sprzedają online zagranicę

Foto: Adobestock

Trend widać w całej Europie, 74 proc. konsumentów choć raz kupiło coś online zagranicą - wynika z najnowszego PayPal eCommerce Index. Jesli chodzi o Polskę to wynik wynosi 69 proc. kupujących online. Dodatkowo z badania wynika, że 1/4 krajowych zakupów online to transakcje spoza Polski .

Ogółem w zakupach międzynarodowych przoduje Grecja, gdzie aż 87 proc. konsumentów badanych przez PayPal dokonuje takich zakupów. Chętnie towary z zagranicy sprowadzają też Irlandczycy z wynikiem 83 proc., Izraelczycy z 79 proc. i Szwedzi z 76 proc.

PayPal podkreśla, że zakupy międzynarodowe są szczególnie kuszące ze względu na atrakcyjne ceny. Średnio ponad połowa kupujących z Izraela, Grecji i Irlandii wskazuje ten czynnik jako kluczowy. Ważnym czynnikiem kierującym uwagę Europejczyków za granicę jest niedostępność niektórych towarów w ich własnych krajach, co przyznaje 39 proc.

W Polsce sprzedawcy również zyskują na tym trendzie, ok 5 na 6 z nich sprzedaje swoje produkty za granicą. Według badania PayPal, w 2022 roku już 33 proc. obrotów polskich sprzedawców było generowanych przez zagraniczne zamówienia online, co jest widocznie wyższe od średniej europejskiej wynoszącej 29 proc.

- Polska jest jednym z największych rynków eksportowych w Europie, obok Niemiec, ponieważ 89 proc. sprzedawców prowadzi sprzedaż międzynarodową, na równi z Belgią, Irlandią i Izraelem - mówi Efi Dahan, dyrektor zarządzający PayPal na Europę Środkowo-Wschodnią i Izrael. - To pokazuje perspektywy dla handlu elektronicznego w Europie i ogromne możliwości, jakie mają dziś sprzedawcy internetowi - dodaje.

W dalszym ciągu istnieją bariery, które hamują rozwój tej części rynku. To zwłaszcza brak zaufania konsumentów do niektórych rynków za granicą. Powszechne obawy globalnych e-konsumentów związane z prywatnością danych i płatnościami online mogą faktycznie wpływać na ich zachowania zakupowe.

Handel i konsumpcja
Monnari Trade nadal nie przejęło właściciela 5.10.15, ale sporo może
Handel i konsumpcja
Mocny początek roku spółek handlowych. Rynek czeka na dane o sprzedaży
Handel i konsumpcja
Asbis: jesteśmy pełni nadziei na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka jest bardziej odporna niż Dino i Biedronka
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Handel i konsumpcja
Żabka: patrzymy z optymizmem na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka idzie na rekord. Może dalej drożeć