Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.03.2020 07:49 Publikacja: 06.03.2020 05:00
Mariusz Świtalski
Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik
– Spółka nie ma obowiązku monitorowania sytuacji finansowej i majątkowej swoich akcjonariuszy. Natomiast gdyby zabezpieczenie dotyczyło spółki i jej aktywów, to emitent powinien ocenić, czy informacja spełnia kryteria informacji poufnej, a jeśli tak – przekazać ją do publicznej wiadomości zgodnie z rozporządzeniem MAR – odpowiada Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. Próbowaliśmy uzyskać komentarz od Czerwonej Torebki, ale mimo kilku prób nasze pytania pozostały bez odzewu.
Roszczenie (jego wartość przekracza 300 mln zł) przeciwko Świtalskiemu jest związane ze sprzedażą Małpki przez Czerwoną Torebkę. W 2015 r., kiedy Forteam kupił Małpkę (właściciela sklepów Małpka Express), Świtalski i jego spółki zawarli z Forteamem umowę, która gwarantowała mu uzyskanie minimalnej ceny sprzedaży w przypadku późniejszej odsprzedaży Małpki. Gdy w 2018 r. Forteam próbował sprzedać Małpkę, nie był w stanie uzyskać takiej ceny, dlatego zwrócił się do Świtalskiego o przekazanie pieniędzy należnych na podstawie umowy gwarancyjnej. Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowali należności – twierdzi Forteam. Konsekwencją tego było złożenie wniosku o zabezpieczenie i wspomniany wyrok sądu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
CCC wspierane przez założyciela - Dariusza Miłka - odkryło karty. Chce wykupić akcje internetowej platformy Modivo od miliarderów. Zrobi emisję nowych akcji.
Minął szok wynikający z zaskoczenia raportem Hindenburga. Z końcem stycznia zgodnie z zapowiedzią zamknęliśmy rozdział pt. okres przejściowy na rosyjskim rynku – mówi Marcin Bójko, wiceprezes LPP ds. finansów.
Alkohole z Polski podbijają rynki zagraniczne, a najlepiej radzą sobie mocniejsze trunki, z wódką na czele.
Roczny eksport tego typu produktów to już ponad 12 mld zł, a Polska jest trzecim co do wielkości producentem czekoladowych słodkości w Europie.
Po miesiącach domysłów zarząd CCC przyznał oficjalnie, że rezygnuje z wprowadzenia na giełdę internetowych e-sklepów. Analitycy chcą zrozumieć konsekwencje tej decyzji.
Mija rok od czasu gdy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak interweniował w KNF w sprawie Kernela i obiecywał, że nie zostawi tej sprawy. Ta jednak ucichła. Natomiast problem inwestorów pozostał.
Kurs banku od jesieni 2022 r. wzrósł ponad trzykrotnie. Wczoraj przebił psychologiczny poziom 70 zł, a dziś dalej rośnie. Zdania analityków w kwestii wyceny akcji są podzielone.
Produkcja przemysłowa spadła o 2,4 proc. w grudniu m/m, osiągając najniższy poziom od maja 2020 r., głównie z powodu gwałtownego spadku produkcji samochodów. W branżach energochłonnych produkcja spadła jeszcze bardziej, o 3,1 proc. m/m.
Deficyt handlowy gwałtownie wzrósł w grudniu, gdy import osiągnął rekordowy poziom w kontekście zagrożeń celnych, co mogło skłonić przedsiębiorstwa do pośpiechu w zakupach towarów wytwarzanych za granicą.
Chiny przystąpiły do wojny handlowej, na nowo rozpętanej przez prezydenta USA Donalda Trumpa. We wtorek Państwo Środka ogłosiło, że wprowadza 15-proc. cła na import amerykańskiego węgla i LNG. Zadaje też cios firmie Alphabet, właścicielowi Google’a, a także znanym markom odzieżowym, jak Tommy Hilfiger czy Calvin Klein.
Według prognoz w najbliższych latach średnio o 2 proc. rocznie będzie rosła wymiana handlowa Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Zapowiadane cła nie powinny tego zmienić.
Choć wniosek łódzkiej grupy odzieżowej o zgodę na przejęcie Komeksu, właściciela marki ubrań i akcesoriów dla dzieci, nadal leży w urzędzie antymonopolowym, firmy już sporo łączy – wynika z analizy „Parkietu”.
Produkty z sektora nowej ekonomii stanowią coraz ważniejszą część polskiego eksportu.
Wyniki Żabki pokazują, że sieć całkiem dobrze sobie radzi w warunkach mocnej konkurencji i wojny cenowej. Zarząd firmy na 2025 r. patrzy z optymizmem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas