System rurociągów w Polsce to nie tylko własność Skarbu Państwa. Dwa rurociągi produktowe wybudował PKN ORLEN. Pierwszy z nich połączył Płock z Ostrowem Wielkopolskim, gdzie ORLEN ma najnowszą i najnowocześniejszą bazę paliw. Ma długość 214 km. Rurociągiem mogą być przesyłane benzyny i oleje, z wydajnością do 500 metrów sześciennych na godzinę. Pozwoli on ORLENOWI na tani, szybki, niezawodny i bezpieczny transport swoich paliw. Celem budowy rurociągu było przede wszystkim zapewnienie dostaw produktów do południowo-zachodniej Polski. Rurociągiem będzie można przetłoczyć docelowo do 2 mln ton paliw w ciągu roku. W fazie szczegółowych analiz jest projekt przedłużenia rurociągu z Ostrowa Wielkopolskiego na teren Dolnego Śląska. Drugi z rurociągów ORLENU, oddany do użytku zaledwie półtora tygodnia temu, łączy zakład w Płocku z magazynem paliw w kopalni "Góra", należącej do Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino". Magazyn powstał w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych. Rurociąg ten stanowi jedną z dwóch części systemu przesyłowego i służy do transportu gotowych paliw. Dobiega końca budowa drugiej nitki, tym razem do przesyłu ropy naftowej. Rozpoczęcie procedur odbioru technicznego przewidziane jest na początek listopada. Obydwa odcinki rurociągów połączone z systemem rurociągów PERN "Przyjaźń" stworzą możliwość przesyłania paliw i ropy naftowej do magazynów kawernowych.
System państwowy
Podstawową działalnością PERN "Przyjaźń" jest transport ropy naftowej oraz gotowych paliw. Infrastruktura spółki pozwala na transport ropy z Rosji nie tylko do Polski, ale i do rafinerii niemieckich. Firma wykorzystuje w tym celu dwie nitki rurociągu "Przyjaźń", od granicy Polski z Białorusią w Adamowie do Schwedt w Niemczech oraz Rurociąg Pomorski.
Odcinek wschodni nitki Adamowo-Płock ma przepustowość ok. 43 mln ton ropy naftowej na rok. Odcinek zachodni Płock-Schwedt osiąga wydajność 27 mln ton na rok, co w pełni zaspokaja potrzeby dwóch niemieckich rafinerii - Leuny i Schwedt. Całkowita długość trasy każdej nitki rurociągu "Przyjaźń" wynosi 660 km. Z kolei należącym także do PERN Rurociągiem Pomorskim (Gdańsk-Płock) o długości 240 km można transportować surowiec w dwóch kierunkach. W kierunku północnym przepustowość wynosi ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, w przeciwną stronę zaś ok. 20 mln ton.
Ropociągi i gazociągi