ORLEN powiększa infrastrukturę przesyłową

Polskie rurociągi naftowe to ważne ogniowo w dostawach ropy z Rosji do Europy Zachodniej. Infrastrukturą ropociągów tranzytowych zarządza PERN Przyjaźń. Drugą firmą w Polsce, która posiada system rurociągów jest ORLEN. Płocka firma chce zwiększyć sieć swoich rurociągów.

Publikacja: 31.10.2002 09:16

System rurociągów w Polsce to nie tylko własność Skarbu Państwa. Dwa rurociągi produktowe wybudował PKN ORLEN. Pierwszy z nich połączył Płock z Ostrowem Wielkopolskim, gdzie ORLEN ma najnowszą i najnowocześniejszą bazę paliw. Ma długość 214 km. Rurociągiem mogą być przesyłane benzyny i oleje, z wydajnością do 500 metrów sześciennych na godzinę. Pozwoli on ORLENOWI na tani, szybki, niezawodny i bezpieczny transport swoich paliw. Celem budowy rurociągu było przede wszystkim zapewnienie dostaw produktów do południowo-zachodniej Polski. Rurociągiem będzie można przetłoczyć docelowo do 2 mln ton paliw w ciągu roku. W fazie szczegółowych analiz jest projekt przedłużenia rurociągu z Ostrowa Wielkopolskiego na teren Dolnego Śląska. Drugi z rurociągów ORLENU, oddany do użytku zaledwie półtora tygodnia temu, łączy zakład w Płocku z magazynem paliw w kopalni "Góra", należącej do Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino". Magazyn powstał w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych. Rurociąg ten stanowi jedną z dwóch części systemu przesyłowego i służy do transportu gotowych paliw. Dobiega końca budowa drugiej nitki, tym razem do przesyłu ropy naftowej. Rozpoczęcie procedur odbioru technicznego przewidziane jest na początek listopada. Obydwa odcinki rurociągów połączone z systemem rurociągów PERN "Przyjaźń" stworzą możliwość przesyłania paliw i ropy naftowej do magazynów kawernowych.

System państwowy

Podstawową działalnością PERN "Przyjaźń" jest transport ropy naftowej oraz gotowych paliw. Infrastruktura spółki pozwala na transport ropy z Rosji nie tylko do Polski, ale i do rafinerii niemieckich. Firma wykorzystuje w tym celu dwie nitki rurociągu "Przyjaźń", od granicy Polski z Białorusią w Adamowie do Schwedt w Niemczech oraz Rurociąg Pomorski.

Odcinek wschodni nitki Adamowo-Płock ma przepustowość ok. 43 mln ton ropy naftowej na rok. Odcinek zachodni Płock-Schwedt osiąga wydajność 27 mln ton na rok, co w pełni zaspokaja potrzeby dwóch niemieckich rafinerii - Leuny i Schwedt. Całkowita długość trasy każdej nitki rurociągu "Przyjaźń" wynosi 660 km. Z kolei należącym także do PERN Rurociągiem Pomorskim (Gdańsk-Płock) o długości 240 km można transportować surowiec w dwóch kierunkach. W kierunku północnym przepustowość wynosi ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, w przeciwną stronę zaś ok. 20 mln ton.

Ropociągi i gazociągi

na świecieRurociąg składa się z rur, łączników oraz armatury (zaworów i instrumentów pomiarowych). Jego częścią składową są także tzw. przetłocznie, napędzające ruch ropy lub gazu. Wyróżnia się 2 podstawowe typy ropo- i gazociągów: metalowe oraz niemetalowe. Pierwsze są najczęściej zbudowane ze stali lub mosiądzu, a drugie z betonu, wyrobów porcelanowych lub tworzyw sztucznych. Ze względu natomiast na odległość, na jaką przesyła się produkty, wyróżnia się rurociągi lokalne, narodowe, ponadnarodowe, a nawet transkontynentalne. Największe znaczenie dla gospodarki światowej mają dwa ostatnie typy, przesyłające ropę i gaz na tysiące kilometrów. Rurociągi lokalne zwane są także niskociśnieniowymi, a dalekosiężne wysokociśnieniowymi. Wynika to z faktu, iż aby przesłać produkt na znaczną odległość, należy nadać mu duży pęd, co czyni się za pomocą wysokiego ciśnienia.Zdarza się, że naturalne uwarunkowania środowiska nie pozwalają na to i trzeba je budować nad ziemią. Z sytuacją taką mamy często do czynienia na obszarach Syberii (Rosja) oraz północnej Kanady, gdzie ziemia jest wieczną zmarźliną.Największą na świecie siecią rurociągów naftowych i gazowych dysponują Stany Zjednoczone, Kanada, kraje byłego ZSRR (Rosja, Ukraina, Białoruś), Meksyk oraz Chiny. USA jest niedoścignionym liderem, gdyż magistrale tego kraju stanowią aż 65% ogólnej ich długości na całym świecie. Ropociągi mają długość 276 tys. km, a gazociągi 331 tys. km. Druga pod tym względem Rosja ma do dyspozycji 63 tys. km rurociągów naftowych i 140 tys. km gazowych. Kanada ma ich już "tylko" odpowiednio 23,564 km oraz 74,980 km. Dla porównania, Polska ma 2280 km ropociągów i 15 tys. km gazociągów*. Relatywnie mały udział w rynku przesyłu ropy i gazu rurociągami mają także kraje OPEC. Arabia Saudyjska ma ich łącznie jedynie ok. 9 tys. km, Iran ok. 14,5 tys. km, a Irak niecałe 6 tys. km. Najdłuższe na świecie są magistrale transsyberyjskie (do 10 tys. km) i północnoamerykańskie (Kanada, USA - nawet do 7-8 tys. km).

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”