Złoty stabilny przed głosowaniem

Publikacja: 22.06.2004 10:17

Miniony tydzień przyniósł stabilizację wartości naszej waluty, a głównym czynnikiem zmienności notowań złotego była sytuacja na rynku eurodolara. Również publikacja istotnych danych makroekonomicznych nie wpłynęła zasadniczo na wartość złotego.

W ubiegły poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w maju do poziomu 3,4% w ujęciu rocznym, co znacznie przekroczyło oczekiwania analityków prognozujących inflację na poziomie 2,9-3%. Zdaniem D. Filara, członka RPP, władze monetarne będą przeciwdziałać przekroczeniu górnej granicy celu inflacyjnego. Informacja ta z pewnością stanowi ważne wsparcie dla notowań naszej waluty i pozwala przypuszczać, że najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (29-30 czerwca) przyniesie podwyżkę stóp procentowych w granicach 25-50 pkt.

Poniżej oczekiwań wypadła dynamika produkcji przemysłowej w maju (-6,6% m/m, 12,3% r/r), jednak w dalszym ciągu tempo wzrostu utrzymuje się na wysokim poziomie. Dane te nie wpłynęły w większym stopniu na wartość złotego, podobnie jak publikacja danych o kwietniowym saldzie rachunku obrotów bieżących. Jak podał NBP, deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrósł do 611 mln euro, głównie wskutek pogorszenia ujemnego salda obrotów towarowych.

Złoty rozpoczął tydzień nieznacznie powyżej piątkowego zamknięcia przy odchyleniu od parytetu w okolicach 1,3% po mocnej stronie, kurs USD/PLN na otwarciu wyniósł 3,7840, a wspólna waluta wyceniana była na 4,59 zł. Poniedziałkowa sesja przebiegała w dość spokojnej atmosferze, a wartość złotego oscylowała w granicach 1,15-1,45% odchylenia.

W czwartek ostatecznie zapadnie decyzja w sprawie wotum zaufania dla rządu M. Belki. Po deklaracji SdPl pozytywny wynik głosowania w Sejmie wydaje się przesądzony i prawdopodobnie ten scenariusz jest już zdyskontowany przez rynek. Natomiast we wtorek na rynek napłyną dane o koniunkturze gospodarczej w przemyśle, budownictwie i handlu. W środę z kolei o godzinie 16.00 GUS opublikuje dane z ubiegłego miesiąca o bezrobociu w maju (prognoza: 19,6%) oraz sprzedaży detalicznej za maj (11,4% r/r). Dane te nie powinny mieć jednak większego wpływu na obraz rynku.

Oczekuję, iż do czasu czwartkowego głosowania złoty pozostanie stabilny. Jeżeli M. Belce uda się zgodnie z oczekiwaniami uzyskać wotum zaufania w trzecim głosowaniu, na rynku utrzyma się dobry nastrój, co powinno pozwolić na dalsze umocnienie naszej waluty w okolice 2-proc. odchylenia. Najbliższe dni powinny stać pod znakiem konsolidacji kursu USD/PLN w granicach 3,77-3,83. Kurs EUR/PLN znajduje się blisko oporu przy cenie 4,59. Kolejny opór ulokowany jest na poziomie 4,61.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Polskie firmy dorastają razem z Funduszami Europejskimi
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski