Porównanie wyników oraz sytuacji finansowej spółki przez zestawienie danych za 2005 r. z danymi za 2004 r., bez uważnego i wnikliwego zrozumienia zasad rachunkowości oraz sposobu przejścia na MSSF, może prowadzić do błędnych wniosków. Wpływać na to mogą uproszczenia zastosowane przy przechodzeniu na MSSF.
Ogólną zasadą zawartą w MSSF1 (Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy) jest konieczność zaprezentowania danych porównawczych za co najmniej jeden okres oraz sporządzenia bilansu otwarcia na dzień przejścia na MSSF według tych samych zasad rachunkowości, które obowiązują w momencie sporządzania tego sprawozdania finansowego.
Od reguły tej przewidziano jednak szereg wyjątków, których celem jest uproszczenie przeliczenia sprawozdań finansowych na MSSF.
Przykładowo, grupa kapitałowa przechodząca na MSSF 1 stycznia 2004 r. ma, zgodnie z MSSF1, wybór niedokonywania zmian w zakresie rachunkowości połączeń jednostek gospodarczych do wymogów standardu "Połączenia jednostek gospodarczych" (MSSF3) dla połączeń jednostek gospodarczych, których data umowy przypadła przez dniem, na który sporządzany jest bilans otwarcia.
To oznacza, że silnie rozwijająca się grupa kapitałowa najprawdopodobniej inaczej rozliczy w sprawozdaniu skonsolidowanym przejęcie spółki, które nastąpiło 15 grudnia 2003 r., a inaczej to, które nastąpiło 31 stycznia 2004 r. Przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące połączenia jednostek gospodarczych oraz konsolidacji są znacząco odmienne od MSSF3. Wystarczy wspomnieć obowiązek wydzielenia, wycenienia i amortyzowania rozlicznych wartości niematerialnych, których w praktyce dotychczas nie wydzielano i nie wyceniano, czy też znaczące ograniczenie przy tworzeniu rezerw na restrukturyzację, jako zobowiązań spółki przejmowanej.
Ze względu na fakt, że niektóre ze standardów zostały ogłoszone już w 2004 r., a ich zapisy są bardzo nowatorskie, MSSF1 dopuszcza, a czasami nawet wymaga, aby przepisy niektórych standardów były stosowane od 1 stycznia 2005 r. bez konieczności przeliczania danych porównawczych. Dzieje się tak z kontrowersyjnymi standardami MSR32 i MSR39, dotyczącymi instrumentów finansowych. Podobnie rzecz się ma ze standardami opublikowanymi w 2004 r.: MSSF2 - Płatności związane z akcjami, MSSF4 - Umowy ubezpieczeniowe oraz MSSF5 - Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana.