Przyszli emitenci nie zawsze zdają sobie sprawę z ograniczeń wynikających z przepisów i często są zaskoczeni spoczywającymi na nich obowiązkami. Również nie wszyscy inwestorzy są zorientowani w nowych za-
sadach postępowania przed i w trakcie oferty publicznej. Warto zapoznać się z podstawowymi ograniczeniami przy przeprowadzaniu akcji informacyjnej oraz zasadami obowiązującymi w kampanii PR dotyczącej papierów wartościowych.
Podstawowa zasada: akcja informacyjna może być prowadzona nie wcześniej niż po złożeniu przez spółkę do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospektu emisyjnego razem z wnioskiem o dopuszczenie papierów wartościowych do publicznego obrotu. Za akcję informacyjną uznaje się zarówno publiczne rozpowszechnianie szczegółowych informacji dotyczących subskrypcji lub sprzedaży papierów w obrocie pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej, jak i ubieganie się o dopuszczenie papierów do notowań na rynku regulowanym. Dotyczy to działań realizowanych w każdej formie, w szczególności ogłoszeń i zawiadomień w środkach masowego przekazu, plakatów oraz innego rodzaju dokumentów i materiałów informacyjnych.
Przepisy wymagają, aby w treści wszystkich materiałów dotyczących publicznej oferty wskazać, że mają one wyłącznie charakter informacyjny oraz że został lub zostanie opublikowany prospekt, który jest jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym dane o emitencie i papierach wartościowych. Konieczne jest także wskazanie miejsc, w których prospekt jest lub będzie dostępny.
Oprócz tego, przepisy nakładają na emitenta i dom maklerski obowiązek przekazania Komisji, nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem rozpoczęcia akcji informacyjnej, danych o jej harmonogramie. Konieczne jest też załączenie materiałów informacyjnych, mających podlegać rozpowszechnieniu. Powinny one dotyczyć wyłącznie planowanej oferty. Nie jest potrzebne przekazywanie materiałów, które będą publikowane w związku ze zwykłą działalnością biznesową - nawet jeżeli są one postrzegane jako część kampanii PR związanej z wejściem na giełdę.