Sz. P.
Jarosław Kozłowski
przewodniczący Komisji
Papierów Wartościowych i Giełd
pl. Powstańców Warszawy 1
Aktualizacja: 09.02.2005 07:25 Publikacja: 09.02.2005 07:25
Sz. P.
Jarosław Kozłowski
przewodniczący Komisji
Papierów Wartościowych i Giełd
pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
Szanowny Panie Przewodniczący,
Minął rok od pamiętnych wydarzeń na rynku kontraktów terminowych 4 lutego. Ponad 300 inwestorów poniosło straty w wyniku zleceń złożonych przez pracownika Bankowego Domu Maklerskiego Banku PKO BP. Jedynym sposobem na odzyskanie przez poszkodowanych utraconych pieniędzy jest wystąpienie z pozwem do sądu przeciwko domowi maklerskiemu największego polskiego banku.
Stowarzyszenie zna praktyki często stosowane przez domy maklerskie w takich sporach. Polegają one na przeciąganiu sporów sądowych, odwoływaniu się do kolejnych instancji, nawet wobec oczywistej winy pośrednika finansowego, potwierdzonej opinią KPWiG w postaci wniosków i kar nakładanych w wyniku postępowań administracyjnych. Brokerzy bezwzględnie wykorzystują swoją przewagę finansową i organizacyjną. Obawiamy się, że i tym razem możemy być świadkami takich zachowań.
Dlatego podjęliśmy działania w celu stworzenia jak najlepszych warunków inwestorom w tej, już na starcie, nierównej walce. Bardzo dobrym sposobem polepszenia sytuacji poszkodowanych w wyniku opisywanych wydarzeń jest wsparcie przez Pana Przewodniczącego poprzez skorzystanie z uprawnień prokuratorskich. Wykorzystanie uprawnień w przypadku zajść na rynku kontraktów terminowych jest oczywiste nie tylko dla poszkodowanych inwestorów. Dodatkową zachętą dla tego rozwiązania jest fakt szybkiego ukarania przez Komisję pośrednika finansowego dużą karą administracyjną w związku z wydarzeniami z lutego ubiegłego roku. Dlatego zwróciliśmy się do Pana latem ubiegłego roku o reprezentowanie poszkodowanych przed sądem cywilnym.
Do dziś nie otrzymaliśmy jasnej i zrozumiałej odpowiedzi, dlaczego Komisja nie uważa tego rozwiązania za możliwe do zrealizowania. Argumentacja nawet negatywnej odpowiedzi na prośbę poszkodowanych będzie dla uczestników wydarzeń 4 lutego ważną wskazówką przed podjęciem dalszych działań w drodze dochodzenia sprawiedliwości.
W oczekiwaniu na odpowiedź z poważaniem
Jarosław Dominiak
prezes zarządu
Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Al. Armii Krajowej 14/5,
50-151 Wrocław
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Rok 2024 to moment przełomowy dla rynku usług audytorskich – nie tylko ze względu na zmieniające się oczekiwania wobec sprawozdań finansowych, ale przede wszystkim przez rosnące znaczenie raportowania ESG i wynikający z przepisów obowiązek atestacji tych raportów przez biegłych rewidentów. To zmiana systemowa, która redefiniuje pozycję audytora, jako podmiotu zapewniającego nie tylko zgodność liczb, ale również wiarygodność deklarowanych działań w zakresie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.
Najbliższe dwa tygodnie dopełnią tzw. pierwszą falę raportowania danych o zrównoważonym rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS na rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej pierwszej grupie spółek i grup kapitałowych znalazły się te największe, notowane na giełdzie podmioty, które podlegały we wcześniejszych latach pod dyrektywę NFRD i wynikający z niej obowiązek raportowania niefinansowego.
To, że polskie REIT-y mają ułatwić tutejszym inwestorom kupowanie nieruchomości w kraju, to oczywistość. Potencjał jest większy – polski kapitał też powinien iść na zakupy za granicę, jak czeski – mówi Marek Noetzel, członek zarządu NEPI Rockcastle.
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas