To, że praca biurowa męczy wielu, wiemy nie od dziś. Męczy przede wszystkim całe zastępy urzędników administracji państwowej i sektora publicznego, jednak i w firmach komercyjnych można znaleźć wiele zmęczonych twarzy. Nie jest także rzeczą nową, że nie każdy nadaje się do pracy biurowej. Co jednak robić z osobami, które ewidentnie aspirują do wykonywania pracy biurowej, ale na jej wykonywanie nie pozwalają im warunki zdrowotne. Tu sprawa nie jest taka prosta. Zależy to od rodzaju i siły dolegliwości.
Liczba powikłań zdrowotnych, które czyhają na osoby pracujące w biurach, jest tak ogromna, że konieczne staje się poszukiwanie jakichś alternatyw dla neutralizacji tego zjawiska. Przyjrzyjmy się zatem niektórym z nich, pilnie analizując - jeśli jesteśmy pracownikami biurowymi - własną kondycję fizyczną. Otóż klaustrofobia, alergie pomieszczeń zamkniętych, nerwice - niezdolność do usiedzenia w jednym miejscu to ewidentne objawy niemożności pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli zdarzyło Ci się zasypianie przy biurku lub też częste spóźnienia, ewentualnie zaburzenia pamięci, anemie i zasłabnięcia tudzież choroby płucne, masz zapewne zespół bezdechu sennego i potrzebujesz zdecydowanie więcej snu. Jeśli masz skłonności do angin i innych dolegliwości dróg oddechowych lub przewlekłe zapalenie zatok, to najprawdopodobniej wywołane są one permanentnie działającą w biurze wentylacją. Radzimy więc natychmiast wyjść choćby na krótki spacer.
Wielu pracowników biurowych ma problemy ze wzrokiem lub zaczyna obserwować u siebie, szczególnie po kilku latach pracy, różne dolegliwości stawów dłoni. Jest to znak, że absolutnie nie można już dłużej pracować przy komputerze.
Analizując dalej niebezpieczeństwa pracy w biurze napotkać można schorzenia stawów kręgosłupa, bóle korzonków, hemoroidy, stany żylakowe kończyn dolnych, zastój w krążeniu żylnym, niewydolne zastawki serca i wiele innych. Jeśli obserwujesz u siebie którąś z wymienionych dolegliwości, zapewne powinieneś zastanowić się, czy kontynuować pracę w biurze, dolegliwości te wywołane są bowiem ciągłą pracą w pozycji siedzącej.
Nie będziemy już nawet wspominać o zbyt wysokim poziomie cholesterolu, nadciśnieniu, otyłości, "zwietrzeniu" kości i zastaniu stawów, które to dolegliwości są zdecydowanym dowodem na to, że powinieneś zmienić warunki pracy. We wszystkich tych przypadkach koniecznie zalecany jest ruch.