Powszechne opinie na temat popularności poszczególnych specjalności potwierdzają przykłady szkół wyższych. Wyższe Szkoły Bankowe w Poznaniu, Chorzowie, Gdańsku, Toruniu i Wrocławiu od lat prowadzą podyplomowe studia z zakresu zarządzania. Proponują: zarządzanie kadrami i doradztwo zawodowe, zarządzanie jakością, zarządzanie nieruchomościami, zarządzanie projektem, zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie sprzedażą w praktyce, zarządzanie bezpieczeństwem informacji, zarządzanie w służbie zdrowia czy psychologię zarządzania i studia menedżerskie. Oferta edukacyjna każdej ze szkół jest nieco inna.
Studia z zakresu zarządzania cieszą się zainteresowaniem, dlatego co roku wprowadzane są nowe kierunki. Na przykład, po-
dyplomowymi studiami "zarządzanie projektem", po ubiegłorocznej inauguracyjnej edycji (zakończonej sukcesem), w której udział wzięło około 40 osób, w tym roku widać, że studia te cieszą się nadal popularnością. - Zarządzanie projektem słuchacze bardzo wysoko ocenili - mówi Barbara Szczepanik, dyrektor Działu Studiów Podyplomowych WSB we Wrocławiu. - Najlepsze noty uzyskały: interaktywne formy zajęć, przygotowywanie konkretnych projektów i prowadzenie zajęć przez praktyków z warszawskiej firmy Adastra, od lat specjalizującej się w zarządzaniu projektami - dodaje.
W roku akademickim 2005/2006 WSB we Wrocławiu chce uruchomić podyplomowe studia "zarządzanie sprzedażą" oraz "zarządzanie nieruchomościami". W dobie intensywnego rozwoju wszelkiego rodzaju usług, wiedza i umiejętności zdobyte w czasie studiów "zarządzanie sprzedażą" mogą być na wagę złota. Tym bardziej, że program studiów opiera się na warsztatach, rozwiązywaniu case study, scenkach sytuacyjnych, symulacjach biznesowych.
Warto dodać, że - jak twierdzą prognostycy - w przyszłości na rynku pracy poszukiwani będą specjaliści. Dlatego być może zainteresowanie tak popularnym niedawno kierunkiem "zarządzanie" czy "zarządzanie i marketing" z roku na rok spada. Nie znaczy to jednak, że studia na kierunku "zarządzanie" odchodzą do przeszłości. Coraz więcej osób chce uzyskać wysokie kwalifikacje w konkretnych dziedzinach. Jak podkreśla rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, prof. zw. dr hab. Jan Głuchowski, kształtując ofertę studiów, uczelnia musi podążać za życiem, przewidując potrzeby rynku. Zasada ta dotyczy studiów wyższych, ale także - studiów podyplomowych, które dla wielu są szansą na podniesienie lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Jak podkreślają naukowcy, dziś potrzebujemy specjalistów od zarządzania poszczególnymi procesami.