Zarządzać z głową

Skuteczne zarządzanie to dla firmy oszczędność energii, czasu i pieniędzy. Zarządzać można wszystkim. Rynek potrzebuje profesjonalistów w wąskich dziedzinach. Stąd tryumf studiów podyplomowych, które podejmują problematykę zarządzania.

Publikacja: 15.09.2005 09:05

Powszechne opinie na temat popularności poszczególnych specjalności potwierdzają przykłady szkół wyższych. Wyższe Szkoły Bankowe w Poznaniu, Chorzowie, Gdańsku, Toruniu i Wrocławiu od lat prowadzą podyplomowe studia z zakresu zarządzania. Proponują: zarządzanie kadrami i doradztwo zawodowe, zarządzanie jakością, zarządzanie nieruchomościami, zarządzanie projektem, zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie sprzedażą w praktyce, zarządzanie bezpieczeństwem informacji, zarządzanie w służbie zdrowia czy psychologię zarządzania i studia menedżerskie. Oferta edukacyjna każdej ze szkół jest nieco inna.

Studia z zakresu zarządzania cieszą się zainteresowaniem, dlatego co roku wprowadzane są nowe kierunki. Na przykład, po-

dyplomowymi studiami "zarządzanie projektem", po ubiegłorocznej inauguracyjnej edycji (zakończonej sukcesem), w której udział wzięło około 40 osób, w tym roku widać, że studia te cieszą się nadal popularnością. - Zarządzanie projektem słuchacze bardzo wysoko ocenili - mówi Barbara Szczepanik, dyrektor Działu Studiów Podyplomowych WSB we Wrocławiu. - Najlepsze noty uzyskały: interaktywne formy zajęć, przygotowywanie konkretnych projektów i prowadzenie zajęć przez praktyków z warszawskiej firmy Adastra, od lat specjalizującej się w zarządzaniu projektami - dodaje.

W roku akademickim 2005/2006 WSB we Wrocławiu chce uruchomić podyplomowe studia "zarządzanie sprzedażą" oraz "zarządzanie nieruchomościami". W dobie intensywnego rozwoju wszelkiego rodzaju usług, wiedza i umiejętności zdobyte w czasie studiów "zarządzanie sprzedażą" mogą być na wagę złota. Tym bardziej, że program studiów opiera się na warsztatach, rozwiązywaniu case study, scenkach sytuacyjnych, symulacjach biznesowych.

Warto dodać, że - jak twierdzą prognostycy - w przyszłości na rynku pracy poszukiwani będą specjaliści. Dlatego być może zainteresowanie tak popularnym niedawno kierunkiem "zarządzanie" czy "zarządzanie i marketing" z roku na rok spada. Nie znaczy to jednak, że studia na kierunku "zarządzanie" odchodzą do przeszłości. Coraz więcej osób chce uzyskać wysokie kwalifikacje w konkretnych dziedzinach. Jak podkreśla rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, prof. zw. dr hab. Jan Głuchowski, kształtując ofertę studiów, uczelnia musi podążać za życiem, przewidując potrzeby rynku. Zasada ta dotyczy studiów wyższych, ale także - studiów podyplomowych, które dla wielu są szansą na podniesienie lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Jak podkreślają naukowcy, dziś potrzebujemy specjalistów od zarządzania poszczególnymi procesami.

Program Forum Praktyki Gospodarczej

Otwarta praktyka

Jak pogłębić wiedzę, żeby móc ją wykorzystać w przyszłej pracy? Ciekawy pomysł próbuje równolegle wdrożyć 5 polskich uczelni ekonomicznych.

Otwarty dostęp do wiedzy teoretycznej i - co ważniejsze - praktycznej, to pomysł Wyższych Szkół Bankowych. Dzięki realizowanemu od kilku lat Forum Praktyki Gospodarczej WSB w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu i Chorzowie udaje się wdrażać ideę przekazywania wiedzy w sposób praktyczny, umożliwiający konfrontację zdobytych umiejętności z konkretnymi sytuacjami biznesowymi. Realizując cykliczny program FPG, uczelnia chce umożliwić potencjalnym oraz obecnym słuchaczom sprawdzenie wiedzy, doświadczenia i intuicji. Program obejmuje konkurs internetowy na platformie Pracuj.pl oraz seminaria otwarte prowadzone we wszystkich WSB. W tym roku uczelnia planuje przeprowadzić piątą edycję konkursu internetowego. Już we wrześniu rusza kolejna edycja bezpłatnych seminariów otwartych w ramach Forum. Ich myślą przewodnią są nowoczesne rozwiązania w firmie. Częścią wspólną dnia seminariów w każdej z Wyższych Szkół Bankowych są wykłady przygotowane przez Brief i Onet.pl. "Nowoczesna komunikacja marketingowa" - to wykład, który porusza zagadnienia rynku mediów i reklamy w Polsce oraz budowania strategii komunikacji firmy (prowadzący: Grzegorz Kiszluk, redaktor naczelny "Brief"). Kolejny temat - "Jak wykorzystać internet do budowania przewagi konkurencyjnej" (prowadzący: Anna Jagłowska z portalu Onet.pl.) - szczegółowo poruszy zagadnienia związane z reklamą i rynkiem reklamy internetowej w Polsce.

Następne seminaria Wyższe Szkoły Bankowe przygotowały we współpracy z lokalnymi partnerami Forum.

WSB we Wrocławiu: 15 września, godz. 14.00

"Mądra promocja w Internecie", prowadzący: Tomasz Tołłoczko, Internet Designers

"Pozycja rynkowa firmy a sprzedaż przez Internet", prowadzący: Piotr Wrzalik, Internet Designers

WSB w Chorzowie: 16 września, godz. 14.00

"Inwestycje - dzięki środkom Unii Europejskiej", prowadzący: przedstawiciel firmy CITEC

Każdy z uczestników seminarium otrzyma certyfikat Wyższej Szkoły Bankowej oraz partnera.

Szczegółowe informacje: www.wsb.pl.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego