Financial Times 14 sierpnia 2006
Inwestorzy pozwalają
decydować komputerom
o kupnie akcji
Zamiast korzystać z usług analityków, fundusze inwestycyjne
Aktualizacja: 16.08.2006 08:59 Publikacja: 16.08.2006 08:59
Financial Times 14 sierpnia 2006
Inwestorzy pozwalają
decydować komputerom
o kupnie akcji
Zamiast korzystać z usług analityków, fundusze inwestycyjne
coraz częściej zostawiają komputerom decyzje o lokacie swoich środków. Od czasów wygranej komputera Deep Blue nad szachowym mistrzem Garri Kasparowem, przy wyborze akcji,
w które zamierza się inwestować, częściej wykorzystuje się urządzenia. Sztucznej inteligenci zaufały już takie fundusze, jak Bridgewater, który zarządza 150 mld USD, czy LSV, obracający 65 mld USD. Trzy spośród dziesiątki wiodących w świecie funduszy
hedgingowych inwestuje wyłącznie za pomocą komputerów.
- Metody ilościowe nie są uzależnione od czynnika ludzkiego,
w ich przypadku nie należy się obawiać straty genialnego menedżera wraz jego wyjątkową strategię inwestycyjną - stwierdził
Sean Hili, prezes Affiliated Managers Group, firmy wykorzystującej
komputery przy wyborze strategii. Maszyny w kilka sekund
przeanalizuję tysiące możliwości, ale ich wybór zależy
wyłącznie od zachowania akcji w przeszłości, a wszelkie nowe
nie przewidywane sytuacje mogę sprawiæ kłopoty
urządzeniom.
FRANKFURTER RUNDSCHAU 15 sierpnia 2006
W Niemczech jest więcej
komórek niż mieszkańców
Bitcom - organizacja zrzeszająca firmy działające w branży informatycznej, telekomunikacji i mediów - poinformowała, że 1 sierpnia w Niemczech było podłączonych aż 82,8 mln telefonów komórkowych. Oznacza to, że każdy mieszkaniec kraju (82 mln ludności) miał przeciętnie więcej niż jeden aparat. To duże zaskoczenie,
ponieważ eksperci oczekiwali, że na taki wynik trzeba będzie
poczekać jeszcze pół roku. - Obniżka cen połączeń i moda na posiadanie dwóch telefonów przyspieszyły rozwój sytuacji
- wyjaśnia prezes Bitcomu, Willi Berchtold. Znacznie wzrasta przy tym liczba użytkowników komórek działających w technologii trzeciej generacji. Podczas gdy przed rokiem do sieci UMTS było podłączonych 2 mln aparatów, teraz jest ich ponad 4 mln.
- UMTS jest motorem napędzającym rynek telefonii komórkowej - twierdzi Berchtold. Podczas gdy rok temu zaledwie 20 proc.
nabywców aparatów wybierało sieć trzeciej generacji,
to teraz stanowię oni już 70 proc. wszystkich nowych
klientów.
THE INDEPENDENT 15 sierpnia 2006
Jak informować o transakcjach
z pominięciem giełdy
Największe banki inwestycyjne podjęły ze sobą ścisłą współpracę w celu stworzenia nowej instytucji, która informowałaby inwestorów o handlu akcjami różnych spółek. Byłaby ona całkowicie niezależna od Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych i innych europejskich giełd. Wstępna nazwa projektu, w którym uczestniczę m.in.: Merrill Lynch, Citigroup, Deutsche Bank oraz UBS, to "Project Boat". Banki zamierzają skorzystać ze zmian, jakie zostanę wprowadzone w prawie unijnym w zakresie obrotu papierami wartościowymi. Po wejściu ich w życie, informacja o zawarciu transakcji poza rynkiem regulowanym będzie mogła zostać przekazana dowolnemu podmiotowi, który przekaże tę informację dalej inwestorom. Na razie należy o tym informować wyłącznie giełdę, na której
notowane są papiery konkretnej spółki. Wprowadzenie zmian ma zwiększyć konkurencyjność usług oferowanych w tej sferze.
10 banków, które podpisały w ramach współpracy list intencyjny, uważają, że ich projekt będzie tańszy w eksploatacji i prostszy
w obsłudze. Przyznaję przy tym, że może on wejść w życie już w przyszłym roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Rok 2024 to moment przełomowy dla rynku usług audytorskich – nie tylko ze względu na zmieniające się oczekiwania wobec sprawozdań finansowych, ale przede wszystkim przez rosnące znaczenie raportowania ESG i wynikający z przepisów obowiązek atestacji tych raportów przez biegłych rewidentów. To zmiana systemowa, która redefiniuje pozycję audytora, jako podmiotu zapewniającego nie tylko zgodność liczb, ale również wiarygodność deklarowanych działań w zakresie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.
Najbliższe dwa tygodnie dopełnią tzw. pierwszą falę raportowania danych o zrównoważonym rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS na rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej pierwszej grupie spółek i grup kapitałowych znalazły się te największe, notowane na giełdzie podmioty, które podlegały we wcześniejszych latach pod dyrektywę NFRD i wynikający z niej obowiązek raportowania niefinansowego.
To, że polskie REIT-y mają ułatwić tutejszym inwestorom kupowanie nieruchomości w kraju, to oczywistość. Potencjał jest większy – polski kapitał też powinien iść na zakupy za granicę, jak czeski – mówi Marek Noetzel, członek zarządu NEPI Rockcastle.
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas