Nie oznacza to oczywiście braku zmian, ale wyraźnie określa, że muszą być one wprowadzane ostrożnie, rozważnie i że są w pełni akceptowane przez wszystkich uczestników rynku.
Znaczenie strategii zarządzania długiem publicznym jest istotne zarówno dla całości finansów publicznych i gospodarki, jak i samego procesu zarządzania długiem. Zarządzanie długiem publicznym można rozpatrywać w dwóch kontekstach. W szerszym - obejmuje ono decyzje, jaka część wydatków państwa ma być finansowana poprzez zaciąganie długu, a zatem jaka będzie wielkość długu publicznego. Poziom uznawany za bezpieczny oznacza taką wielkość długu, która pozwala na jego terminową obsługę oraz nie powoduje istotnego negatywnego wpływu długu na gospodarkę i zachowanie inwestorów. W kontekście węższym przez zarządzanie długiem rozumie się natomiast sposób finansowania potrzeb pożyczkowych państwa, a więc wybór rynków, instrumentów i terminów.
Progi, progi, progi...
Szczególnie istotne są mechanizmy zabezpieczające przed nadmiernym narastaniem długu publicznego. Chodzi tu o procedury wprowadzane przy ewentualnym przekroczeniu progów ostrożnościowych 50, 55 i 60 proc. długu do PKB. Te regulacje to polski pomysł na zabezpieczenie przed nadmiernym zadłużeniem państwa. Wprawdzie ograniczenia te mogą być z perspektywy krótkoterminowej uważane za niepotrzebną uciążliwość - z drugiej jednak strony w ocenie średnio- i długoterminowej (a tu zwłaszcza przy rozważaniu perspektyw gospodarki i możliwości lokowania tu wszelkiego rodzaju inwestycji) - stanowią naszą niezaprzeczalna przewagę. Ograniczenia nałożone na poziom długu, wynikające z konieczności utrzymania go na bezpiecznym poziomie, mają znaczenie nie tylko dla sfery finansów publicznych - pozytywnie oddziałują również na politykę pieniężną, rynek finansowy i gospodarkę jako całość.
Wypada też zwrócić uwagę na szczególnie interesujące sprzężenie zwrotne. Poziom długu oraz koszty obsługi wynikające z jego struktury są zależne od kształtowania się takich parametrów finansowych, jak stopy procentowe i kursy walutowe. Z drugiej jednak strony są istotnym czynnikiem oddziałującym na rynek finansowy. Właśnie dlatego dla inwestorów istotne jest, aby zarządzanie długiem było stabilne i nie podlegało gwałtownym zmianom.