Władze giełdy: więcej kobiet w zarządach

Rada Giełdy przyjęła zmiany w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW – kodeksie, który jest wytyczną dla emitentów. Korekty dotyczyły głównie rekomendacji dotyczących samych spółek. Zapisem, który budził najwięcej dyskusji, był apel o większy udział kobiet we władzach spółek giełdowych.

Publikacja: 21.05.2010 08:54

Władze spółki giełdowej Notoria: Paulina Sztajnert , prezes (po lewej) i Julita Ciecierska, wiceprez

Władze spółki giełdowej Notoria: Paulina Sztajnert , prezes (po lewej) i Julita Ciecierska, wiceprezes (po prawej)

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

„Ceniąc różnorodność opinii i osobowości, a także wartość dialogu jako stojących u podstaw kreatywności i innowacyjności, GPW wyraża przekonanie, że udział kobiet i mężczyzn w zarządzaniu i w nadzorowaniu działalności przedsiębiorstw będących spółkami publicznymi leży w najgłębiej rozumianym interesie tych przedsiębiorstw i rynku giełdowego” – czytamy w regulacji.

– Stwierdziliśmy, że warto pójść w tym kierunku, biorąc pod uwagę światowe tendencje. Punkt jest wyważony, nie narzucamy parytetów – mówi Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich i członek Rady.– Jeszcze nie czas na parytety znane z krajów skandynawskich. Niemniej jednak problem istnieje, mamy słabą partycypację kobiet w radach nadzorczych – mówi Andrzej S. Nartowski, prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów.

Oprócz tego zmiany w kodeksie przewidują, że giełdowe firmy powinny posiadać politykę wynagrodzeń i „procedurę ustalania wynagrodzeń oraz nadzoru nad tą procedurą”.

GPW rekomenduje także, aby regulacje te odwoływały się do zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na rynku regulowanym. Bruksela sugeruje, aby poziom płac zależał od wyników spółki, a ewentualne odprawy nie stały się „nagrodą” za niepowodzenia. Oprócz tego Komisja sugeruje w swoich zaleceniach, aby opcje na akcje przyznawane menedżerom mogły być egzekwowane dopiero wówczas, gdy rezultaty firmy są zadowalające.

Rada GPW skreśliła z wytycznych zapis o tym, że spółki powinny zapewnić efektywny dostęp do informacji niezbędnych do oceny sytuacji i perspektyw spółki oraz sposobu jej funkcjonowania. Jej członkowie przypominają, że inny punkt dokumentu dokładnie precyzuje, jak spółka ma się komunikować z inwestorami.

Istniejące od kilku lat dobre praktyki nie są obowiązkowe dla notowanych na GPW spółek. Emitenci powinni jednak raportować, których zasad kodeksu nie stosują i dlaczego.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego