W tym roku akcje najlepsze

Wśród najlepszych w tym roku funduszy inwestycyjnych królują podmioty skupiające się na lokowaniu na rynku akcji. Do pierwszej piątki trafiły te realizujące zróżnicowane strategie

Publikacja: 10.11.2010 14:41

W tym roku akcje najlepsze

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

Najlepszy w tym roku jest Investor Gold FIZ z wynikiem 43 proc. (według danych z 3 listopada). To podmiot dedykowany inwestycjom w złoto – kupuje kontrakty terminowe nastawione na wzrost cen tego metalu. Allianz Akcji Plus ze stopą zwrotu 33,5 proc. jest na drugim miejscu.

To fundusz lokujący w polskie akcje przynajmniej 70 proc. aktywów. Na kolejnej pozycji uplasował się DWS Turcja, który skupia się na inwestowaniu w akcje na rynku tureckim. Zarobił od początku roku 31,6 proc. Z kolei Allianz Akcji MiŚS, czwarty w kolejności produkt ze stopą zwrotu 30,3 proc., skupia się na małych i średnich spółkach, na których kupno przeznacza minimum 70 proc. aktywów.

Legg Mason Akcji Skoncentrowany FIZ, który stworzony jest na zasadzie ograniczonej dywersyfikacji, zyskał 30,1 proc. W zamierzeniu w portfelu ma być 10–20 spółek. Dzięki konstrukcji funduszu zamkniętego w jedną spółkę zarządzający mogą lokować nawet 20 proc. portfela (w funduszu otwartym maksymalnie 10 proc.).

[srodtytul]Złoto dalej atrakcyjne?[/srodtytul]

Czy te fundusze dalej będą najlepsze? Ostatnio zarządzający z kilku TFI, np. Quercus, przekonywali o dobrych perspektywach dla akcji tureckich. Głównie za sprawą szybkiego rozwoju gospodarczego i niskiego długu publicznego. Dla akcji polskich też rysowane są często optymistyczne scenariusze. Stale są podnoszone prognozy wzrostu gospodarczego naszego kraju, niemiecka gospodarka nie poddaje się spowolnieniu, stwarzając korzystne perspektywy dla polskiego eksportu.

Złoto, zdaniem Grzegorza Mielcarka, członka zarządu Investors TFI, jeszcze długo będzie zyskiwało na wartości. Jeszcze na początku roku towarzystwo prognozowało cenę kruszcu na poziomie 1,4 tys. dolarów za uncję na koniec tego roku i 2 tys. dolarów w 2012 r. – Dzisiaj te prognozy wydają się coraz bardziej prawdopodobne – mówi Grzegorz Mielcarek. Między innymi dlatego, że banki centralne chcą ożywić gospodarkę dodrukiem pieniądza, a inflacją zmniejszyć olbrzymie zadłużenie. – Złoto pozostaje jedyną bezpieczną walutą. Banki centralne państw posiadających nadwyżkę systematycznie będą zwiększać rezerwy. Popyt na złoto detaliczne w Chinach rośnie w tempie 13 proc. średniorocznie i przyspiesza – wylicza Mielcarek.

[srodtytul]Słabe surowce i nieruchomości [/srodtytul]

Wśród pięciu najgorszych – które przynoszą w tym roku po kilkanaście lub niemal 10 procent strat – są również produkty o niejednorodnej strategii inwestycyjnej. Investor CEE koncentruje się na lokowaniu w akcje przedsiębiorstw działających w Bułgarii, Rumunii, Polsce, Turcji, Chorwacji, Serbii, Słowenii, Czechach, Rosji, Słowacji, na Węgrzech i Ukrainie.

Amplico Surowcowy inwestuje w tytuły uczestnictwa zagranicznych funduszy lokujących na rynku towarów. Arka Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ to typowy fundusz nieruchomościowy skupiający się na inwestycjach w powierzchnie komercyjne, a jedynie do 25 proc. lokujący w mieszkania. Intrum Justitia Debt Fund jest podmiotem sekurytyzacyjnym. Skarbiec-Aktywnej Alokacji natomiast to podmiot typu absolute return, poszukujący inwestycji na rynkach akcji i długu na całym świecie.

W ciągu roku na wynikach funduszy w dużym stopniu ważą umiejętności zarządzających. Obserwatorzy branży niejednokrotnie podkreślają, że klientom nie wystarczy się zdecydować na klasę aktywów, w jaką będą lokować, ale równie istotne staje się wybranie konkretnego produktu.

Taka sytuacja jest pochodną warunków rynkowych. Nie wszystkie gospodarki na świecie, sektory w poszczególnych gospodarkach czy spółki z danej branży radzą sobie równie dobrze. Zarządzający najlepszymi funduszami przyznają, że można założyć, iż przez najbliższe miesiące taka sytuacja będzie się utrzymywać, co oznaczałoby, że najbardziej będzie się opłacać skupianie się na selekcji konkretnych spółek lub instrumentów finansowych, a nie na samej alokacji – jaka część portfela ma być ulokowana na przykład na rynku akcji, a jaka na rynku obligacji.

[srodtytul]Ponadprzeciętnie na krótko[/srodtytul]

Wielu analityków prognozuje, że za kilka kwartałów sytuacja rynkowa tak dalece ulegnie zmianie, że selektywne podejście do inwestycji stanie się mniej skuteczne. Chociażby dlatego, że im dłużej trwa tendencja zwyżkowa na rynku, tym w większym stopniu zaczynają zyskiwać także mniej wartościowe spółki, nie tylko te najmocniejsze fundamentalnie.

Historycznie rzecz biorąc, trudno znaleźć na naszym rynku fundusze inwestycyjne, które przez wiele lat osiągają ponadprzeciętne wyniki w swojej grupie. To może pokazywać, że zarządzającym trudno się przestawiać na inne podejście do rynku w miarę zmian koniunktury. Niekiedy problemem są ograniczenia w szybkim upłynnieniu aktywów – zwłaszcza gdy fundusz jest duży, licząc setki milionów, a nawet kilka miliardów złotych.

Przykłady najlepszych i najgorszych funduszy w tym roku potwierdzają, że skrajne wyniki najczęściej wypracowują podmioty realizujące mniej zdywersyfikowane strategie, które w większym stopniu niż inne decydują się na postawienie wszystkiego na jedną kartę. Jeśli wybór okazuje się trafny, wynik jest bardzo dobry, gdy jednak nie – często trzeba liczyć straty. To przypomina, że zyski są pochodną podejmowanego ryzyka.

[srodtytul]Polskie akcje najlepsze w tym roku[/srodtytul]

Jeżeli spojrzeć na poszczególne grupy funduszy, wszystkie są na plusie. Najlepsze, licząc od początku roku, są podmioty akcji krajowych małych i średnich spółek – wynika z zestawienia Analiz Online. Średnio zarobiły 17 proc. Tuż za nimi, z wynikiem rzędu 15 proc., uplasowały się podmioty akcji krajowych uniwersalne, czyli lokujące w różne spółki. Dwucyfrowe średnie stopy zwrotu w tym roku odnotowały jeszcze grupy podmiotów: akcji zagranicznych sektora nieruchomości, akcji globalnych rynków rozwiniętych, mieszane polskie aktywnej alokacji, akcji europejskich rynków wschodzących, akcji globalnych rynków wschodzących (wszystkie liczone w złotych).

Najsłabiej w tym roku radzą sobie fundusze dłużne europejskie uniwersalne (liczone w złotych), które od początku roku zarobiły średnio 1,3 proc. Niewiele więcej zyskały fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych – 2,3 proc.

W samym październiku większość funduszy przyniosła zyski. Biorąc pod uwagę średnią, na zero wyszły jedynie fundusze papierów dłużnych. Z tego grupa podmiotów inwestujących głównie w papiery skarbowe, w niewielkim stopniu w korporacyjne, odnotowała przeciętną stratę 0,1 proc.

– Najwięcej traciły papiery długoterminowe. Po pierwsze, za sprawą wzrostu inflacji i przez to oczekiwań na podwyżki stóp procentowych, które miałyby się przełożyć na spadek cen obligacji. Po drugie, nastroje na rynkach zagranicznych były słabe – komentuje Arkadiusz Bogusz, kierownik działu papierów dłużnych w Credit Suisse Asset Management.

Fundusze akcji krajowych uniwersalnych zarobiły w październiku średnio 2,5 proc. Benchmark, liczony przez Analizy Online jako 90 proc. WIG i 10 proc. 1-miesięcznej stopy WIBID, pobiły o 0,5 pkt proc. Fundusze akcji krajowych małych i średnich spółek polskich zarobiły średnio 1,8 proc.

– Październik był okresem korekty na szerokim rynku. W takim przypadku dobór spółek do portfela jest dużo ważniejszy niż całkowita alokacja w akcje. Dobrze zachował się sektor średnich spółek – komentuje Jerzy Kasprzak, zarządzający m.in. Allianz Akcji Plus, który zyskał 5 proc. Najwięcej, ponad 6 proc., zarobił Legg Mason Skoncentrowany FIZ.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego