Najlepszy w tym roku jest Investor Gold FIZ z wynikiem 43 proc. (według danych z 3 listopada). To podmiot dedykowany inwestycjom w złoto – kupuje kontrakty terminowe nastawione na wzrost cen tego metalu. Allianz Akcji Plus ze stopą zwrotu 33,5 proc. jest na drugim miejscu.
To fundusz lokujący w polskie akcje przynajmniej 70 proc. aktywów. Na kolejnej pozycji uplasował się DWS Turcja, który skupia się na inwestowaniu w akcje na rynku tureckim. Zarobił od początku roku 31,6 proc. Z kolei Allianz Akcji MiŚS, czwarty w kolejności produkt ze stopą zwrotu 30,3 proc., skupia się na małych i średnich spółkach, na których kupno przeznacza minimum 70 proc. aktywów.
Legg Mason Akcji Skoncentrowany FIZ, który stworzony jest na zasadzie ograniczonej dywersyfikacji, zyskał 30,1 proc. W zamierzeniu w portfelu ma być 10–20 spółek. Dzięki konstrukcji funduszu zamkniętego w jedną spółkę zarządzający mogą lokować nawet 20 proc. portfela (w funduszu otwartym maksymalnie 10 proc.).
[srodtytul]Złoto dalej atrakcyjne?[/srodtytul]
Czy te fundusze dalej będą najlepsze? Ostatnio zarządzający z kilku TFI, np. Quercus, przekonywali o dobrych perspektywach dla akcji tureckich. Głównie za sprawą szybkiego rozwoju gospodarczego i niskiego długu publicznego. Dla akcji polskich też rysowane są często optymistyczne scenariusze. Stale są podnoszone prognozy wzrostu gospodarczego naszego kraju, niemiecka gospodarka nie poddaje się spowolnieniu, stwarzając korzystne perspektywy dla polskiego eksportu.