Ukrtelekom jednak trafi na giełdę za granicą

Aktualizacja: 23.02.2017 06:06 Publikacja: 22.03.2007 08:16

Państwo sprzeda 37,86 proc. udziałów w największym ukraińskim operatorze telefonów stacjonarnych. Fond Gosudarstwiennogo Imuszestwa Ukrainy (FGI - odpowiednik polskiego ministerstwa skarbu) ogłosił wczoraj, że akcje Ukrtelekomu zostaną uplasowane przede wszystkim na zagranicznych giełdach. Na krajowe parkiety ma trafić tylko 5 proc. papierów spółki.

Debiut na międzynarodowych rynkach planowany jest między sierpniem a grudniem. Na ukraińskie giełdy papiery trafią między 28 marca a 23 lipca.

Rząd, który kontroluje obecnie 92,8 proc. udziałów spółki telekomunikacyjnej, docelowo chce pozostawić sobie 50 proc. jej akcji plus jeden walor.

Możliwe że firma będzie prywatyzowana przez GPW. - Nie podjęto jeszcze decyzji, na jaki parkiet trafią papiery Ukrtelekomu. Nie wykluczamy, że oferta będzie przeprowadzana w Warszawie - mówiła nam dwa miesiące temu Nina Jaworskaja, rzeczniczka prasowa FGI.

Od tego czasu plany sprzedaży spółki zmieniały się jednak wielokrotnie. W styczniu planowano sprywatyzować aż 42,8 proc. udziałów w Ukrtelekomie. 32,8 proc. akcji miało trafić na zagraniczne rynki, a 10 proc. na krajowy. Kilka tygodni później zdecydowano jednak, że na ukraińskich giełdach zostanie sprzedanych tylko 5 proc. akcji spółki. Na początku marca prywatyzacja tego pakietu również stanęła pod znakiem zapytania. - Uważam, że koncern nie jest przygotowany do prywatyzacji. Został włączony do spisu firm przeznaczonych na sprzedaż tylko dlatego, bo naciskał na to prezydent Wiktor Juszczenko - mówił wtedy Wołodymyr Makuha, minister gospodarki. Groziło więc przesunięcie debiutu o rok.

Brak porozumienia w kręgach rządowych co do sposobu prywatyzacji Ukrtelekomu trwa już od 1997 r. Trudno więc powiedzieć, czy podjęta wczoraj decyzja jest ostateczna.

W 2006 r. firma zarobiła 102 mln USD. To o 16 proc. mniej niż rok wcześniej.

Bloomberg

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy