Do kosztów uzyskania przychodów osiągniętych ze sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie, zgodnie z ogólną zasadą, zalicza się wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania tych przychodów. Z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w ustawie. Część kosztów podatkowych jest uwzględnianych w informacji PIT-8C, którą do końca lutego biura maklerskie mają obowiązek przysłać właściwym naczelnikom urzędów skarbowych oraz inwestorom, których rachunki prowadzą. Podatnik, składając deklarację PIT-38, ma jednak prawo wykazać wszystkie wydatki związane z przeprowadzonymi transakcjami na giełdzie. Nie tylko te wyszczególnione na druku PIT-8C.
Kiedy wydatek jest kosztem podatkowym?
Wydatki na zakup akcji należy traktować jako koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia. Nie oznacza to jednak, że z uznaniem poniesionych wydatków za koszty podatkowe (a więc obniżające podstawę opodatkowania) musimy w każdym przypadku czekać, aż osiągniemy przychód ze sprzedaży walorów.
Należy bowiem rozdzielić wydatki na objęcie papierów wartościowych od wydatków tylko związanych z nabyciem papierów wartościowych. Za wydatki na objęcie akcji można uznać tylko te, bez których poniesienia ich nabycie nie byłoby możliwe.
A więc przede wszystkim jest to kwota wydana na kupno papierów. Wydatek ten stanie się kosztem podatkowym dopiero wtedy, gdy sprzedamy nasze akcje.