46 proc. procent Polaków w ogóle nie ma pieniędzy odłożonych na czarną godzinę. Jest to o tyle niepokojące, że w badaniu brało udział aż 45 proc. osób z wyższym wykształceniem, 52 proc. ze średnim, a tylko 2 proc. z podstawowym. Jak się okazuje, nawet Rumuni są bardziej przezorni niż Polacy.
Z badań wynika, że na oszczędności przeznaczamy 8 proc. naszych miesięcznych dochodów. Najwięcej kosztuje nas żywność (31 proc.) i utrzymanie mieszkania (27 proc.). Co dziesiątą złotówkę przeznaczamy na transport, a na rozrywkę wydajemy 6 proc. miesięcznego dochodu.
ING BSK?chciał sprawdzić, na jakim poziomie jest nasza wiedza o finansach. Zadał 13 pytań dotyczących produktów finansowych. Przed otrzymaniem pytań badani sami oceniali swoją wiedzę o finansach. Ponad połowa twierdziła, że zna się na nich dobrze albo bardzo dobrze.
– Rzeczywistość okazała się inna. Polacy oceniają się wysoko, ale wiedzą mało – mówi Grzegorz Wyrzykowski, dyrektor marketingu ING BSK. – Nasz quiz udowodnił, że tylko 27 proc. ma dobrą lub doskonałą wiedzę o finansach. 63 proc. ma wiedzę podstawową, a 10 proc. po prostu słabą.
Świadczą o tym m.in. odpowiedzi na pytanie: z jakich produktów finansowych obecnie korzystasz? 38 proc. badanych twierdzi, że ma konto w banku. 52 proc. uważa, że ma konto oszczędnościowe. – Mylimy podstawowy rachunek z kontem oszczędnościowym – podsumowuje Wyrzykowski.