PZU będzie omawiane na Harvardzie

Harvard Business School zbiera materiały do opracowania naukowego na temat przebiegu konfliktu między PZU a Eureko. Przypadek ten będzie omawiany na wykładach z negocjacji biznesowych

Aktualizacja: 25.02.2017 13:44 Publikacja: 05.07.2011 13:44

Harvard Business School zbiera materiały do opracowania naukowego na temat przebiegu konfliktu międz

Harvard Business School zbiera materiały do opracowania naukowego na temat przebiegu konfliktu między PZU a Eureko

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

- Trwający dziesięć lat spór pomiędzy holenderskim udziałowcem w największej polskiej firmie ubezpieczeniowej a Skarbem Państwa jest niezwykle ciekawy z biznesowego punktu widzenia. Nasze studium przypadku nie ma jednak na celu oceniania przebiegu ani wyniku negocjacji – mówi Vincent Dessain, dyrektor Europejskiego Centrum Badawczego Harvard Business School w Paryżu.

Publikacja kilkunastostronicowego opracowania powinna być gotowa po wakacjach, następnie będzie omawiana w bostońskiej siedzibie uczelni, na zajęciach poświęconych trudnym negocjacjom. – Bardzo nas cieszy zainteresowanie ze strony tak prestiżowej uczelni. Sam planuję uczestniczyć w pierwszych zajęciach, na których będzie omawiany case PZU – mówi Andrzej Klesyk, prezes firmy, który na Harvardzie zrobił dyplom MBA.

Pracując nad opracowaniem, oprócz zapoznania się z setkami stron materiałów, badacze z Harvardu spotkali się także z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu, prawnikami, zarządzającymi spółką, teraz będą rozmawiać z Eureko.

Fakt, że oprócz prezesa firmy, absolwentem szkoły jest również wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak był dodatkową zachętą do zbadania przebiegu negocjacji u polskiego ubezpieczyciela. Jednak jak wyraźnie podkreślają naukowcy, najważniejszy jest wymiar poznawczy i edukacyjny każdego przypadku.

– W Polsce badaliśmy także przypadek Agory, zmuszonej do konkurowania z Faktem. Opublikowaliśmy także case’a o Zarze, której odzież w odróżnieniu od większości konkurentów powstaje w rodzimej Hiszpanii, a nie w Chinach. Obecnie pracujemy również nad studium przypadku transakcji hedgingowych Airbusa, który produkcję prowadzi w strefie euro, a przychody otrzymuje w dolarach – mówi Vincent Dessain.

Rocznie HBS publikuje około 300 omówień problemów i sytuacji zaistniałych w międzynarodowym biznesie. W Polsce przygotowywała również raporty dotyczące prywatyzacji firmy odzieżowej Próchnik czy Cementowni Odra.

Firmy mają możliwość wglądu w przygotowywaną przez naukowców opracowania, a także sugerowania zmian. - Nie zawsze się jednak na nie zgadzamy. Jesteśmy uczelnią, nie zaś agencją PR, czy firmą consultingową, dlatego analizowane sytuacje menedżerskie staramy się przedstawiać jak najbardziej obiektywnie – mówi Vincent Dessain.

Harvard Business School powstała w 1908 r. Wśród jej absolwentów znajdują się m.in. George W. Bush, Michael Bloomberg czy Jamie Dimon, prezes JP Morgana.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”