Zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, jakie AmerBrokers posiada jeszcze od 1994 r., może być zdaniem przedstawicieli rynku atrakcyjne dla niektórych graczy. Z kolei potencjalny nabywca DZ?Banku (w tym gronie wymieniane były m.in. Alior i Raiffeisen) może nie potrzebować kolejnego biura – tym bardziej że sprzedawana instytucja używa nietypowego systemu IntraTerm firmy WD Software.
AmerBrokers prowadzi 3,7 tys. rachunków maklerskich,?przez osiem pierwszych miesięcy tego roku pośredniczył w transakcjach akcjami wartych niespełna 1 mld zł (ok. 0,3 proc. rynku). Broker od dwóch lat przynosi nieprzekraczające miliona złotych straty.
Piotr Wiśniewski poprzez spółkę W Investment kontroluje m.in. firmę deweloperską Platinum Properties Group, grupę telekomunikacyjną TelePolska Holding i spółkę paliwową Broad Gate. Każdy z tych biznesów notowany jest na NewConnect i – zgodnie z zapowiedziami głównego akcjonariusza – niebawem ma trafić na główny parkiet warszawskiej giełdy.
Z rozmów z maklerami wynika, że zakup podmiotu z licencją może być przydatny przy tego typu zmianach i nowych ofertach. Tym bardziej że siłą AmerBrokers od paru lat nie była brokerka, ale uczestnictwo w emisjach mniejszych podmiotów. W 2011 r. dom maklerski przeprowadził m.in. ofertę publiczną PBO?Anioła, wtórną ofertę publiczną Zrembu Chojnice, pomógł w debiucie Danks na NewConnect, a także pracował przy emisjach obligacji Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie, Rodan Systems oraz Mew.
Wiśniewski pytany przez „Parkiet" o zainteresowanie kupnem AmerBrokers uchyla się od komentarza. Nie udało nam się także skontaktować z przedstawicielami DZ?Banku i brokera w tej sprawie.