Jak podkreślają przedstawiciele emitenta wprowadzanych produktów (Raiffeisen Centrobank AG) produkty strukturyzowane dają bardzo duże możliwość na trudnym rynku.
- Chcemy cały czas tłumaczyć inwestorom jak działają produkty, żeby dobrze wiedzieli jak się nimi posługiwać. Nasze produkty często są mylone z instrumentami pochodnymi. Dlatego potrzebna jest dalsza edukacja inwestorów – mówi Stefan Naubauer z Raiffeisen Centrobank.
Szczególną ciekawość inwestorów budzą certyfikaty faktor. Dzięki tym produktom inwestorzy giełdowi uzyskają możliwość zarabiania na zmianach cen najbardziej popularnych kontraktów terminowych na surowce, w tym na złoto, srebro i ropę naftową, jak również na indeksy EURO STOXX50 i WIG20. Oprócz nowych instrumentów bazowych, dodatkowym atutem debiutujących produktów jest wybór przez inwestora stałej dźwigni finansowej (lewaru) oraz przejrzyste i proste metody rozliczania transakcji. Certyfikaty faktor dają możliwość zarabiania na wzrostach cen instrumentów bazowych (long faktor) i na ich spadkach (short faktor).
Obecnie na warszawskiej giełdzie notowanych jest prawie 500 produktów strukturyzowanych. Przedstawiciele GPW przekonują, że segment ten wciąż ma bardzo duży potencjał.
- Dalszy rozwój będzie możliwy także dzięki wprowadzeniu nowego systemu – UTP. Dzięki nim inwestorzy dostaną do funkcje, które nie były obecne przy Warsecie. To może zwiększyć zainteresowanie graczy tymi produktami – mówi Izabela Olszewska dyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW.