Znacznie częściej dochodziło wówczas do transakcji, w których kwestie dotyczące ceny i zakresu odpowiedzialności rozwiązywane były z korzyścią dla sprzedających, wynika z raportu CMS European M&A Study.
Wśród najczęściej występujących rozwiązań wpływających na cenę sprzedaży wyraźnie wzrosła popularność mechanizmu locked box.
Polega on na ustaleniu przez strony ceny sprzedaży, przeważnie na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na określony dzień przed zawarciem umowy, po czym cena nie podlega jakiejkolwiek weryfikacji po finalizacji transakcji. Locked box zyskuje na popularności w całej Europie, w tym na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.
Dzieje się to poniekąd kosztem często spotykanych w Stanach Zjednoczonych, a nadal rzadko w Europie (16 proc. w 2012 roku) transakcji typu earn-out, które w sposób bardziej zrównoważony niż locked box dzielą ryzyko między sprzedającego i kupującego.
Mechanizm ten polega na ustaleniu ostatecznej ceny opartej na przyszłych wynikach finansowych spółki. W przypadku osiągnięcia przez firmę określonych rezultatów, kupujący zobowiązany jest do uzupełnienia kwoty ceny zapłaconej w dniu podpisania umowy sprzedaży.