Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.05.2015 14:55 Publikacja: 13.05.2015 14:55
Foto: Archiwum
Jeszcze niedawno przyszłość polskiego rynku kapitałowego rysowała się w jasnych barwach. Warszawa miała się stać środkowoeuropejskim centrum finansowym, czego symbolem miało być przejęcie wiedeńskiej giełdy przez GPW. Tymczasem z przejęcia nici, a na giełdzie panuje marazm po częściowym demontażu OFE. Jaka jest realistyczna ocena potencjału Warszawy?
Ocena perspektyw Warszawy jako centrum kapitałowego regionu może faktycznie wydawać się lekko pesymistyczna, jeśli spojrzymy tylko przez pryzmat niższej obecnie liczby nowych emisji na rynkach akcji i obligacji. Ale na tle regionu stolica pozostaje zdecydowanym liderem rozwoju i zaawansowania rynku kapitałowego. Ogromna w tym zasługa giełdy, która pozostaje wizytówką Warszawy. A to nie jest przecież jedyna instytucja na polskim rynku kapitałowym. Mamy na przykład znaczącą obecność banków inwestycyjnych, sektora zarządzania aktywami, firm prawniczych i doradczych obsługujących operacyjnie z Warszawy coraz szerszą bazę klientów w regionie. Polska staje się też jedną z najlepszych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) lokalizacji dla wyspecjalizowanych centrów outsourcingu procesów biznesowych dla wielu podmiotów międzynarodowych, w tym najlepszych światowych marek branży finansowej. Nie powiedziałbym więc, że Warszawa pogrążyła się w stagnacji, co najwyżej jej rozwój jako centrum kapitałowego i biznesowego regionu podąża nieco innym torem, niż zapowiadało się to jakiś czas temu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Obniżki stóp procentowych w perspektywie kilku–kilkunastu miesięcy oznaczają niższe zyski z obligacji korporacyjnych. Krajowi emitenci przetrwali czas wysokiego kosztu finansowania.
Kwietniowej wyprzedaży akcji na Wall Street towarzyszył spadek notowań dolara i – co nietypowe – wzrost rentowności obligacji skarbowych USA. Czy był to tylko incydent, czy może podważenie zaufania do amerykańskiego długu?
W ślad za możliwym obniżeniem stopy referencyjnej zaczną wracać emisje obligacji oparte na stałej stopie procentowej.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas