Nadal stosujemy
Banki nadal mają zapisy o BTE w umowach kredytowych. Tak informuje np. ING Bank Śląski, dodając, że nadal wykorzystuje BTE w procesie sądowo-egzekucyjnym. Pekao SA tłumaczy, że w aktualnym stanie prawnym banki nadal posiadają prawną możliwość stosowania przepisów będących podstawą funkcjonowania BTE. W związku z tym bank zarówno przyjmuje od dłużników oświadczenia o poddaniu się egzekucji, jak i sporządza BTE. Stosuje je również PKO BP, podkreślając jednak, że jest to tylko jeden z kilku instrumentów prawnych służących egzekwowaniu praw przez wierzycieli.
Szukanie innych rozwiązań
Banki szykują jednak inne baty na dłużników. Jak informuje mBank, obecnie wdrażane jest przejście na inne rodzaje tytułów, takich jak weksel czy oświadczenie w trybie art. 777 kpc. ING BSK zastrzega, że choć BTE jest wciąż legalny, to jeśli sytuacja się zmieni – a w Sejmie jest projekt parlamentarny dot. m.in. wycofania BTE jeszcze w tym roku – oczywiście bank zmieni zapisy umowne i przestanie korzystać z BTE w trybie natychmiastowym. – Co do planów zastąpienia BTE, rozważamy kilka opcji alternatywnych do standardowego postępowania nakazowego. Nie została jednak jeszcze podjęta decyzja, w którym kierunku pójdziemy – informuje biuro prasowe banku.
W PKO BP prowadzone są analizy skutków braku możliwości stosowania tej instytucji i wprowadzenia rozwiązań stanowiących alternatywę dla niej. Analizowane jest m.in. wykorzystywanie innych dróg uzyskania tytułu wykonawczego oraz przyjmowanie notarialnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji. – Od stycznia 2014 roku bank zmienił proces uzyskiwania tytułów wykonawczych wobec dłużników, tj. większa część spraw jest przekazywana do elektronicznego postępowania upominawczego (e-Sąd), co spowodowało widoczny spadek liczby BTE. Bank przyjął, że w przypadku wierzytelności na mniejsze kwoty stosuje obligatoryjnie tę ścieżkę uzyskania nakazu zapłaty wobec osób, które nie wywiązują się z płatności – tłumaczy biuro prasowe PKO BP.
Pekao SA poinformowało nas, że w momencie utraty mocy obowiązującej przepisów będących podstawą stosowania BTE czynności związane z dochodzeniem roszczeń realizowane będą głównie w trybie postępowań nakazowych, upominawczych i zwykłych. – Postępowania te w stosunku do postępowań o nadanie klauzuli wykonalności na BTE charakteryzują się m.in. koniecznością poniesienia większych kosztów postępowania, którymi obciążana jest strona przegrywająca spór/dłużnik – podkreśla biuro prasowe banku.