Niemiecka produkcja przemysłowa najniższa od maja 2020

Produkcja przemysłowa spadła o 2,4 proc. w grudniu m/m, osiągając najniższy poziom od maja 2020 r., głównie z powodu gwałtownego spadku produkcji samochodów. W branżach energochłonnych produkcja spadła jeszcze bardziej, o 3,1 proc. m/m.

Publikacja: 07.02.2025 17:14

Niemiecka produkcja przemysłowa najniższa od maja 2020

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podał w piątek, że niemiecka produkcja przemysłowa spadła w grudniu bardziej niż oczekiwano, zmniejszając się o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się spadku o 0,6 proc..

Zrewidowane dane wykazały, że produkcja w listopadzie 2024 r. wzrosła o 1,3 proc. w porównaniu z październikiem, czyli mniej niż wcześniej zgłaszane 1,5 proc. – podał Destatis.

Produkcja przemysłowa pozostaje o około 10 proc. niższa od poziomu sprzed pandemii, zauważył Carsten Brzeski, globalny szef makro w ING.

– Dzisiejsze dane przemysłowe po raz kolejny podkreślają, że przemysł był i pozostanie hamulcem niemieckiego wzrostu – powiedział Brzeski.

Mniej zmienne porównanie trzymiesięczne do trzech miesięcy pokazało, że produkcja w okresie od października do grudnia 2024 r. była o 0,9 proc. niższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

Zamówienia przemysłowe wzrosły o 6,9 proc. w grudniu w związku ze znacznym wzrostem zamówień na dużą skalę, takich jak samoloty, statki, pociągi i pojazdy wojskowe, podał w czwartek federalny urząd statystyczny.

Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics powiedział, że w najbliższej przyszłości może nastąpić odbicie w produkcji samochodów, a spadające stopy procentowe mogą wspierać inwestycje przedsiębiorstw w nadchodzących miesiącach. Zauważył jednak, że badania przedsiębiorstw, takie jak indeks Ifo, pozostają na bardzo niskim poziomie, a odbicie cen europejskiego gazu ziemnego od połowy grudnia zwiększy koszty dla przedsiębiorstw energochłonnych.

– Wszystko wskazuje na to, że strukturalny upadek niemieckiego przemysłu będzie się utrzymywał – stwierdził Kenningham.

Czytaj więcej

Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym

Na spadku produkcji zaważyła głównie branża motoryzacyjna

Jak pisze Destatis, na negatywny rozwój produkcji w grudniu 2024 roku wpływ miał przede wszystkim spadek obserwowany w branży motoryzacyjnej (-10,0 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza). Negatywny wpływ na wynik ogólny miał także spadek produkcji w dziale utrzymania ruchu i montażu maszyn (-10,5 proc.). Pozytywnie na wynik wpłynął natomiast wzrost produkcji w przemyśle farmaceutycznym (+11,6 proc.).

W grudniu produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa spadła o 3,3 proc. w stosunku do listopada, po korekcie sezonowej i kalendarzowej. Produkcja dóbr kapitałowych spadła o 4,7 proc., a produkcja dóbr pośrednich o 3,3 proc. Produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosła natomiast o 0,9 proc. Poza przemysłem produkcja energii w grudniu 2024 r. wzrosła o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Produkcja w budownictwie utrzymała się na poziomie poprzedniego miesiąca (0,0 proc.).

W porównaniu z grudniem 2023 r. produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa w grudniu 2024 r. spadła o 4,1 proc. w ujęciu kalendarzowym.

Czytaj więcej

Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach

W całym 2024 roku produkcja przemysłu była o 4,5 proc. niższa niż w roku poprzednim

Obserwowana od wiosny 2023 r. tendencja spadkowa utrzymała się zatem w całym roku. W grudniu produkcja spadła do najniższego poziomu od załamania w maju 2020 r. na początku kryzysu związanego z Covid-19.

Produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa w 2024 roku spadła o 4,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkcja energii w 2024 r. spadła o 3,2 proc. po odnotowaniu spadku o 14,1 proc. w 2023 r. Również budownictwo odnotowało w 2024 r. spadek produkcji o 3,2 proc. Wiąże się to z negatywną sytuacją w istotnej branży budownictwa kubaturowego (-3,4 proc.) oraz budownictwa kubaturowego (-6,9 proc.), natomiast w inżynierii lądowej i wodnej odnotowano wzrost produkcji o 2,1 proc.

W sektorze dóbr kapitałowych produkcja w 2024 roku była o 5,6 proc. niższa niż w roku poprzednim. Spadek ten wynika głównie z rozwoju produkcji przemysłu motoryzacyjnego (-7,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego po skorygowaniu kalendarzowym) oraz produkcji maszyn i urządzeń (-8,1 proc.). Z kolei produkcja pozostałego sprzętu transportowego (samoloty, statki, pociągi, pojazdy wojskowe; +6,5 proc.) wykazała pozytywną tendencję. Produkcja w tej mniej ważnej branży skorzystała w ostatnich latach na wysokim wolumenie zamówień na dużą skalę

Eksport wzrósł, ale perspektywy niemieckiej gospodarki nie są dobre

Wprawdzie niemiecki eksport wzrósł w grudniu,  ale spadek produkcji sugeruje, że perspektywy dla największej gospodarki strefy euro wcale nie są różowe.

Eksport wzrósł o 2,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak pokazało w piątek dane federalnego urzędu statystycznego. Ekonomiści w sondażu Reutersa prognozowali spadek o 0,6 proc. W całym 2024 r. eksport spadł o 1,0 proc. w porównaniu z 2023 r. ze względu na słaby popyt ze strony Chin, po ponownym spadku w 2023 r.

Import zanotował spadek o 2,8 proc., a saldo handlu zagranicznego w 2024 roku wykazało nadwyżkę w wysokości 241,2 mld euro.

Zwiększona konkurencja zagraniczna, wysokie koszty energii, wciąż wysokie stopy procentowe i niepewne perspektywy gospodarcze odcisnęły swoje piętno na niemieckiej gospodarce, która w 2024 roku skurczyła się drugi rok z rzędu.

Rząd prognozuje spadek eksportu o 0,3 proc. w tym roku, co oznaczałoby trzeci z rzędu rok spadku, wynikający z osłabienia konkurencyjności oraz rosnących napięć geopolitycznych i handlowych.

Stowarzyszenie branżowe BDI poinformowało, że powrót Donalda Trumpa do Białego Domu i jego groźby celne mogą oznaczać, że zorientowana na eksport gospodarka kraju skurczy się o prawie 0,5 proc. w 2025 r.

W grudniu eksport do pozostałych krajów UE wzrósł w ujęciu miesięcznym o 5,9 proc., podczas gdy eksport do krajów spoza UE spadł o 0,5 proc.. Import wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu kalendarzowym i sezonowym w porównaniu z listopadem.

Saldo handlu zagranicznego wykazało w grudniu nadwyżkę w wysokości 20,7 mld euro (21,5 mld dolarów), w porównaniu z 19,2 mld euro w listopadzie 2024 r.

Gospodarka światowa
USA: Przybyło mniej etatów, ale bezrobocie spadło
Gospodarka światowa
Czeski Bank Narodowy wrócił do cięcia stóp procentowych
Gospodarka światowa
Będzie koniec wojny? Ukraińskie spółki szybują na giełdzie
Gospodarka światowa
Długa lista rekomendacji biznesu na czas polskiej prezydencji w UE
Gospodarka światowa
Ryzyko wielkiej wojny handlowej nie zniknęło, ale nieco się oddaliło
Gospodarka światowa
Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym