Zamówienia przemysłowe wzrosły o 6,9 proc. w grudniu w związku ze znacznym wzrostem zamówień na dużą skalę, takich jak samoloty, statki, pociągi i pojazdy wojskowe, podał w czwartek federalny urząd statystyczny.
Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics powiedział, że w najbliższej przyszłości może nastąpić odbicie w produkcji samochodów, a spadające stopy procentowe mogą wspierać inwestycje przedsiębiorstw w nadchodzących miesiącach. Zauważył jednak, że badania przedsiębiorstw, takie jak indeks Ifo, pozostają na bardzo niskim poziomie, a odbicie cen europejskiego gazu ziemnego od połowy grudnia zwiększy koszty dla przedsiębiorstw energochłonnych.
– Wszystko wskazuje na to, że strukturalny upadek niemieckiego przemysłu będzie się utrzymywał – stwierdził Kenningham.
Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym
W 2024 roku krajowa sprzedaż piwa nadal spadała pomimo odbywających się w tym kraju Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego zmniejszyła się o 1,4 proc., o 119,4 mln litrów w porównaniu do roku poprzedniego.
Na spadku produkcji zaważyła głównie branża motoryzacyjna
Jak pisze Destatis, na negatywny rozwój produkcji w grudniu 2024 roku wpływ miał przede wszystkim spadek obserwowany w branży motoryzacyjnej (-10,0 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza). Negatywny wpływ na wynik ogólny miał także spadek produkcji w dziale utrzymania ruchu i montażu maszyn (-10,5 proc.). Pozytywnie na wynik wpłynął natomiast wzrost produkcji w przemyśle farmaceutycznym (+11,6 proc.).
W grudniu produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa spadła o 3,3 proc. w stosunku do listopada, po korekcie sezonowej i kalendarzowej. Produkcja dóbr kapitałowych spadła o 4,7 proc., a produkcja dóbr pośrednich o 3,3 proc. Produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosła natomiast o 0,9 proc. Poza przemysłem produkcja energii w grudniu 2024 r. wzrosła o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Produkcja w budownictwie utrzymała się na poziomie poprzedniego miesiąca (0,0 proc.).