Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym

W 2024 roku krajowa sprzedaż piwa nadal spadała pomimo odbywających się w tym kraju Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego zmniejszyła się o 1,4 proc., o 119,4 mln litrów w porównaniu do roku poprzedniego.

Publikacja: 04.02.2025 10:03

Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym

Foto: Bloomberg

Sprzedaż w krajowych browarach i hurtowniach piwa spadła o 1,4 proc. do 8,3 mld litrów (2023: 8,4 mld litrów), jak podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Po lekkim wzroście w 2022 roku utrzymuje się długoterminowy trend spadków sprzedaży. W 2024 roku browary i hurtownie piwa sprzedały o 13,7 proc. mniej piwa niż w 2014 roku. Eksport wzrósł natomiast o 1,6 proc., do 1,5 mld litrów. Większość (808,4 mln litrów) trafiła do pozostałych krajów UE (plus 3,1 proc.).

– Prawie 1500 browarów w Niemczech w dalszym ciągu stoi przed poważnymi wyzwaniami – podkreśla Niemieckie Stowarzyszenie Piwowarów (DBB). – Z jednej strony zwiększone koszty surowców, energii, personelu i logistyki wywierają presję na przedsiębiorstwa. Z drugiej strony one też odczuwają skutki niechęci konsumentów do konsumpcji – zauważa DBB.

Rok 2024 był niestabilny: sprzedaż piwa znacznie wzrosła w miesiącach wiosennych i letnich, a jesienią i zimą ponownie spadła. – Chociaż krajowa sprzedaż piwa rosła do maja 2024 r., latem rynek niespodziewanie osiągnął wartość ujemną – wyjaśnił DBB. Najważniejszym powodem była zła pogoda. – Wiele wizyt w ogródku piwnym nie doszło do skutku, co miało wpływ na wydarzenia towarzyszące Mistrzostwom Europy. Volker Kuhl, rzecznik zarządu browaru Veltins, mówił o „całkowitej porażce” w związku z Mistrzostwami Europy: „Tylko w czerwcu, w miesiącu turniejowym, produkcja przemysłu piwowarskiego spadła do historycznie niskiego poziomu.”

Spadek krajowej sprzedaży piwa

Jak podaje Destatis, 82,3 proc. sprzedaży piwa w 2024 roku było przeznaczone do spożycia krajowego i podlegało opodatkowaniu. Sprzedaż krajowa spadła o 2,0 proc. do 6,8 mld litrów w porównaniu do 2023 roku. Bez podatku wyeksportowano 17,6 proc., czyli 1,5 miliarda litrów piwa, czyli o 1,6 proc. więcej niż w 2023 roku. Z tego 808,4 mln litrów (+3,1 proc.) trafiło do krajów UE, a 644,0 mln litrów (-0,3 proc.) do krajów spoza UE. Kraje UE. Browary przekazały swoim pracownikom bezpłatnie 10,6 mln litrów (-6,8 proc.) w formie napojów domowych.

Mieszanki piwne – piwa z dodatkiem lemoniady, coli, soków owocowych i innych dodatków bezalkoholowych – również odnotowały spadek sprzedaży w 2024 roku.

W porównaniu do roku 2023 sprzedano o 4,6 proc. mniej mieszanek piwnych. Przy liczbie 384,8 mln litrów stanowiły one 4,7 proc. całkowitej sprzedaży piwa.

Nowy trend to produkty bezalkoholowe

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego nie obejmują piwa bezalkoholowego. Według Stowarzyszenia Piwowarów udział ten wzrósł. – Od 2003 r. produkcja wzrosła ponad dwukrotnie do 670 mln litrów w 2023 r. Według wstępnych danych z jesieni 2024 r. udział w rynku wyniósł 8,9 proc. Piwo bezalkoholowe było trzecim najpopularniejszym rodzajem piwa, po Pilsnerze i Hellem – podano.

Dane Destatis nie obejmują również napojów słodowych oraz piwa importowanego z krajów spoza Unii Europejskiej.

Gospodarka światowa
Mroczna strona amerykańskiego rynku akcji. Prywatne platformy górą
Gospodarka światowa
Chiny odpowiadają USA cłami odwetowymi. Biją też w Google
Gospodarka światowa
Inwestorzy przestraszyli się wielkiej wojny handlowej
Gospodarka światowa
Cła na Meksyk zawieszone na miesiąc. Meksyk wzmocni ochronę granicy
Gospodarka światowa
Rekordowy eksport do USA: w Londynie zabrakło złota!
Gospodarka światowa
Cła Trumpa poważnie wystraszyły rynki